Kategórie
 
 
 
 
 

TEST: Craft Active Extreme alebo Intensity? II. časť

24. marec 2022
TEST: Craft Active Extreme alebo Intensity? II. časť

Odmalička sa intenzívne venujem turistike, horolezectvu, skialpinizmu a horskej cyklistike. V posledných rokoch sa ako profesionálny horský vodca týmto aktivitám venujem nie len vo svojom voľnom čase ale aj v tom pracovnom, teda prakticky denno-denne. Doteraz som väčšinou testoval produkty z merina. O to viac som sa tešil a bol zvedavý na testovanie dvoch nových syntetických termo tričiek od Craft - modely Extreme a Intensity.


Obe sú podľa výrobcu určené primárne na intenzívne športové aktivity a hrdia sa vysoko funkčným odvádzaním potu s reguláciou teploty v chladnejšom období. Model Extreme má nižšiu gramáž a je určený na športové aktivity s intenzívnym pohybom v mierne chladnom až chladnom období. Model Intensity má gramáž o čosi vyššiu a je určený pre aktívny pohyb v chladnom období. V tejto recenzii stručne zhrniem dojmy z testovania oboch tričiek a v niektorých aspektoch spomeniem ich výhody a nevýhody oproti merinu, na ktoré som bol zvyknutý doposiaľ.



PRVÉ VS. NESKORŠIE DOJMY

Strihovo mi oba modely sadli relatívne dobre. Obe tričká sú slim fit strihu (obtiahnuté) a moja štandardná veľkosť M mi sadla akurát. Pri modeli Intensity mám jedinú malú výhradu voči dĺžke rukávom, ktoré boli na mňa príliš dlhé, aj keď pri používaní v praxi mi to výraznejšie nevadilo. V tomto smere by výrobca mohol do budúcnosti zvážiť o čosi kratší strih na rukávoch, alebo ponechanie dĺžky s tým, že pridá dieru na palec, aby tričko tepelne chránilo celé zápästie a časť dlane (podobne, ako to býva u niektorých iných termo tričiek s dlhým rukávom). U oboch tričiek z hľadiska strihu oceňujem, že v spodnej časti siahajú až po zadok, čím dostatočne chránia spodnú (na chlad citlivú) časť chrbtice, a ani pri náročnejších pohyboch (napr. pri lezení), nemajú vďaka svojej elasticite tendenciu vyhŕňať sa.

Model Extreme som v teréne testoval na jeseň počas horskej cyklistiky a turistiky pri teplotách 0 až 10°C. Pri týchto teplotách som sa v tričku pri intenzívnej aktivite cítil komfortne. Odvádzanie potu fungovalo a ani v chrbtovej časti pod batohom, kde sa zvyknem potiť najviac, som necítil chlad zo spoteného trička. Pri prestávkach počas aktivít mi stačilo priobliecť si tenkú zateplovaciu páperku a tričko relatívne rýchlo vyschlo.
Model Intensity som testoval v o niečo nižších teplotách počas turistiky začiatkom zimy (teploty 0 až -8°C). Odvádzanie potu opäť fungovalo veľmi dobre a počas pohybovej aktivity som pot pod tričkom takmer vôbec necítil. No z hľadiska teplotného komfortu mi bolo v tričku relatívne chladno, najmä v porovnaní s merinom podobnej hrúbky/gramáže. Pocit chladu bol znateľný aj počas veternejšieho počasia, čo sa však dalo jednoducho vyriešiť prioblečením ďalšej vrstvy. Z tohto pohľadu je toto tričko v chladnom období vhodné najmä pre vysoko intenzívne aktivity typu beh, bežecké lyžovanie či rýchle formy lyžiarskej turistiky, pri ktorých sa človek vo vyššej miere potí a pri ktorých nie sú veľké prestávky, kedy by bez pohybu v tričku mohol zachladnúť. Pri aktivitách s nepravidelným rytmom a častejšími prestávkami (horolezectvo či skialpinizmus, kde sú časté dlhé prestávky pri istení lanom, príprave alebo balení výstroje, a pod.) by som volil tepelne komfortnejšie merino (napríklad model Craft PRO Wool Extreme).

Z hľadiska trvácnosti je produkty náročné hodnotiť, keďže od začiatku testovania po písanie recenzie prešli len dva mesiace. Pri modely Intensity však ani po dvoch mesiacoch intenzívneho používania nie je vidieť navonok žiadne známky poškodenia či zníženia trvácnosti produktu. Na rozdiel od Intensity, model Extreme je vyrobený z jemnejšej vrúbkovanej látky, ktorá mala pri testovaní v teréne občas tendenciu zatrhávať sa. Preto je potrebné dávať si pozor napríklad pri horskej cyklistike alebo turistike v hustejšom lese, či pri lezení po skale s ostrejšími výčnelkami. V takýchto podmienkach, kde hrozí zatrhnutie o vetvu alebo skalu, by som odporúčal priobliecť si na tričko ochrannú vrstvu (napr. tenkú oderuodolnú bundu).

Podobne ako pri iných produktoch zo syntetického vlákna, aj pri týchto tričkách je nevýhodou pri používaní ich skorší zápach (v porovnaní s merinom). Pokiaľ ich teda budete využívať intenzívne, nevyhnete sa ich častému praniu. Ak ste teda citlivý na tento typ zápachu, na dlhšie expedície alebo iné viacdňové akcie s obmedzenými možnosťami hygieny by som si ich nebral. V bežných domácich podmienkach sa však táto nevýhoda nejaví až taká podstatná.

ZHRNUTIE

Keby som mal svoje dojmy z týchto produktov stručne zhrnúť, oba vo veľkej miere splnili očakávania podľa toho, čo sľubuje vo svojich popiskoch výrobca. Ich najväčšou výhodou je výborne fungujúce odvádzanie potu do vyšších vrstiev, vďaka čomu som sa pri intenzívnej aktivite cítil príjemne bez pocitu spotenia. Z hľadiska tepelného komfortu by som ich odporúčal skôr do mierne chladného obdobia (do chladného až mrazivého obdobia by som sa orientoval skôr na hrubšie gramáže merina, hlavne pokiaľ počas svojej aktivity plánujete aj dlhšie prestávky). Cieľovou skupinou, ktorá najviac ocení funkčné vlastnosti týchto tričiek, sú najmä horskí bežci, turisti, bežkári a ďalší, ktorí ich budú využívať pri športoch s vysokou intenzitou pohybu.

Autor: Miro Peťo, horský vodca UIAMG, extrémny skialpinista, ambasador Sportrysy

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia