Kategórie
 
 
 
 
 

K2 - od histórie po súčanosť

29. marec 2023
K2 - od histórie po súčanosť

K2 Sports  je americká športová spoločnosť so sídlom v americkom Seattli. K2 Sports prevádzkuje značky K2 Skis, K2 Snowboarding , K2 Skates, Backcountry Access, Ride Snowboardy, Tubbs Snowshoe, Atlas Snow-Shoe Company, LINE Skis, viazania Marker, lyžiarky Dalbello, lyže Volkl a Madshus.

K2, ktorú v roku 1962 založili bratia Bill a Don Kirschnerovci na ostrove Vashon v štáte Washington na západnom pobreží, je známa priekopníckou technológiou lyží zo sklenených vlákien, vďaka ktorej boli lyže výrazne ľahšie a živšie ako ich súčasníci z dreva a kovu.

Pokiaľ ide o najznámejšie lyže na svete, zdá sa, že Európa má na trhu monopol. Atomic, Fischer, Blizzard, Rossignol – všetky tieto preslávené značky nejakým spôsobom siahajú až do európskych Álp a všetky stále vyrábajú svoje lyže v Európe. Existuje však jedna značka, ktorá sa v priebehu rokov rýchlo rozrástla, aby konkurovala európskym spoločnostiam, a je striktne americká, čo sa týka kultúry aj lokality – a to je lyžiarska značka K2

Ale poďme späť do histórie, keď v roku 1967 Bill Kirschner pomenoval spoločnosť K2 bolo to nielen pre druhú najväčšiu horu sveta, ale hlavne podľa nich - dvoch bratov Kirschnerovcov, Billa a Dona. V roku 2006 K2 zmenila svoj názov na K2 Sports a presťahovala sa z Vashon Island do Seattlu.

História K2 má všetky prvky americkej obchodnej legendy: skromné ​​začiatky, rýchlu expanziu a vynikajúci produkt s celosvetovou reputáciou.

Bill Kirschner-zakladateľ K2

Legenda začala po druhej svetovej vojne keď Bill Kirschner s použitím páru požičaných lyží ako vzoru vyrobil pár lyží zo sklenených vlákien. Fungovali tak dobre, že uvažoval o ich komerčnej výrobe. Svoj koncept preniesol do Anderson & Thompson Ski Company, distribútora lyžiarskeho vybavenia so sídlom v Seattli, a jeho „koncept“ ožil a stal sa základným základom toho, čím je K2 dnes.

Až v roku 1964 Kirschner Manufacturing skutočne dodal na trh nejaké lyže, a to len 250 párov. Nasledujúci rok to bolo 1 600 párov a v roku 1967 sa zdalo zrejmé, že tento lyžiarsky biznis môže byť úspešný. V priebehu ďalšieho roka K2 predala 21 000 párov lyží a malé mzdy spoločnosti sa rozrástli z jedného strojníka na 83 zamestnancov. 

Nové pretekárske lyže, ktoré vyvinuli inžinieri K2, skončili na prvom mieste v obrovskom slalome Svetového pohára. Bolo to vôbec prvé víťazstvo vo Svetovom pohári na lyžiach americkej výroby.  Nové lyže K2 vyvolali senzáciu svojim vzhľadom, ako aj výkonom: červeno-bielo-modré pruhy poskytovali okamžitý kontrast s predchádzajúcim americkým lídrom na trhu, úplne čiernymi Heads. S publicitou okolo víťazstva vo Svetovom pohári sa predaj lyží K2 zbláznil. Spoločnosť zdvojnásobila svoje dodávky každý rok v rokoch 1966 až 1970.

Počas nasledujúcich desaťročí by značka K2 rástla míľovými krokmi. Prvý veľký skok nastal, keď K2 vstúpila do pretekárskeho sveta a sponzorovala dvojicu amerických fenoménov, Steva a Phila Mahrea. Začiatkom osemdesiatych rokov bratia Mahre úplne dominovali na pretekárskom okruhu Svetového pohára a predaj K2 vzrástol po tom, čo bratia Mahreovci prekonali olympijské slalomové preteky v roku 1984, pričom Phil získal zlatú medailu a Steve striebro.

V 90-tych rokoch 20. storočia sa K2 vrhla po hlave do rýchlo sa rozvíjajúceho sveta freeridu a podpísala zmluvu s rebelskými a novými športovcami ako Glen Plake a Seth Morrison, ktorí sa preslávili lyžovaním v extrémnych terénoch v niektorých najdivokejších častiach sveta ( neslávne známa fotografia Glena Plaka pripútaného k páru lyží K2, zatiaľ čo bol zapriahnutý na strešný nosič na rýchlom aute, žila v každom lyžiarskom obchode).

Keďže popularita lyžovania s príchodom „freeskiingu“ ešte viac explodovala, noví športovci, ako napríklad Sean Petit, posunuli limity lyžovania vo veľkých horách a to všetko počas lyžovania na lyžiach K2.

Zároveň K2 naďalej posúvala hranice toho, čo bolo možné, pokiaľ ide o konštrukciu lyží. Niektoré z lyží K2 stále žijú v dávnej sláve, ako napríklad K2 Pontoon, bláznivé široké lyže do prašanu, ktoré boli vyvinuté v spolupráci s legendárnym freeriderom Shane McConkeyom. Tieto lyže stále zdobia steny a garáže v mnohých horských mestách a ich dizajn formoval budúce modely ešte dlho po ich zániku.

Príchod snowboardingu koncom 80-tych rokov poskytol K2 ďalšiu príležitosť na rast. Teraz sú jednou z najúspešnejších spoločností vyrábajúcou snowboardy, čo je do značnej miery spôsobené úspechom dosky Fatbob.

Akvizícia nórskej spoločnosti Madshus viedla k ďalšej rekonštrukcii zariadení K2 – alebo možno k návratu ku koreňom, keďže sa opäť zamerala na výrobu skialpinistických lyží. Začiatkom 90. rokov K2 dodáva svoje skialpinistické lyže do celého sveta. Lyže získali ocenenia, čím upevnili postavenie značky K2.

V posledných rokoch K2 prepracovala svoj rad lyží, aby sa prispôsobila želaniam lyžiarov, ktorí chcú spoľahlivé a stabilné lyže v ľahšom a prístupnejšom balení. Dnes sa K2 zameriava na výrobu lyží pre začiatočníkov až po profi jazdcov. Značka K2 má dnes v portfóliu širokú škálu modelov lyží od skialpových a freeridových cez lyže na zjazdovky alebo napríklad z tradičnej kategórie parkových twintipov.

 

Korčule K2

Opäť začnime v histórii, na začiatku až do polovice 90-tych rokov na vrchole fenoménu inline korčúľ. K2 uplatnila svoje desaťročia skúseností s výrobou lyžiarskych a snowboardových topánok v letných športoch, aby uviedla na trh ďalšie prvenstvo: patentovaný rad kolieskových korčúľ Softboot K2 Exotech.  Korčule, ktoré sa okamžite stali hitom v tomto odvetví.

V čase, keď sa inline-korčuliarsky priemysel sústreďoval okolo ťažkých, nepohodlných tvarovaných plastových topánok, korčule K2 vynikli a boli okamžite akceptované rastúcou inline-skating scénou. Veľmi rýchlo získali podiel na trhu. Za pár rokov predbehla mnohé etablované značky a priamo konkurovala vtedajšej poprednej značke Rollerblade.

K2 dlho odolávala nutkaniu nasledovať iné značky pri vývoji korčúľ, aby uspokojila súčasné trendy. Korčule K2 sú na medzinárodných pretekoch v rýchlokorčuľovaní nezvyčajné aj v agresívnych korčuliarskych súťažiach sú zastúpení okrajovo a prakticky chýbajú vo freestyle korčuľovaní, najrýchlejšie rastúcom segmente za posledných pár rokov.

Je to pravdepodobne preto, že K2 vo svojom srdci vie, že jeho skutočným zameraním je každodenný rekreačný korčuliar. Napriek tomu posledné sezóny K2 má vo svojom portfóliu aj napr. maratónsky model, zdá sa však, že dôležitejšie je udržiavanie šťastných kondičných a rekreačných korčuliarov po celom svete.

Toto zameranie sa odráža v konštrukcii korčúľ K2. Napriek tomu, že sú korčule K2 stále rýchlejšie a technologicky vyspelejšie, K2 sa sústreďuje na to, aby boli korčule ešte pohodlnejšie, ľahšie a užívateľsky prívetivejšie... hneď po vybalení z krabice.

Dnes je K2 Skates spolu s Powerslide a Rollerblade jedným z najväčších výrobcov inline korčúľ na svete.

 

Zdroje:

 www.k2sports.com

https://vashon-maury.com/vashon-island-history/k2-vashon-island/

https://www.historyofbranding.com/k2/

https://freeskier.com/stories/k2

https://elevateoutdoorcollective.com/brands/k2-skis

https://elevateoutdoorcollective.com/brands/k2-skates

https://www.skimag.com/tag/k2-brand/

https://www.outdoorjapan.com/activities/winter-sports-in-japan/skiing-in-japan/a-focus-on-fun-celebrating-50-years-of-k2-skis/

 

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia