10. decembra 2020
Autor: Michal KriššákUdržateľne pre prírodu
Kvalitné outdoorové oblečenie by nemalo byť vyrábané len do prírody, ale tiež s ohľadom na ňu. Príkladom spoločnosti, ktorej nie je životné prostredie ľahostajné a pre ktorú je udržateľnosť jednou zo zásadných tém, je napr. švédska značka Fjällräven.
V prírode platí, že miesta, ktoré ste navštívili, by sme mali zanechať v takom stave, v akom sme ich našli. Fjällräven sa týmto pravidlom riadi nielen na cestách, ale aj pri vývoji a výrobe produktov a snaží sa rôznymi spôsobmi maximálne znižovať dopad svojich odevov a ďalších outdoorových doplnkov na životné prostredie. A ide jej to – najväčšia nezávislá európska štúdia zameraná na udržateľnosť Sustainable Brand Index™ v marci 2020 vyhlásila Fjällräven za najudržateľnejšiu značku outdoorového vybavenia vo Švédsku. Udržateľnosť tu proste nie je niečím špecifickým, niečím naviac, ale naopak, jedným zo základných kameňov, na ktorom stojí celá filozofia značky.
Ruka v ruke s udržateľnosťou idú nadčasovosť a dlhovekosť. A na tie Fjällräven u svojich produktov vsádza od samého začiatku. Dôkazom sú niektoré z ikonických kúskov, ktoré sa i desiatky rokov po svojom uvedení na trh stále tešia veľkej obľube. Úplnou outdoorovou klasikou je bunda Greenland Jacket z roku 1968, ktorá vydrží aj niekoľko generácií. Zimná bunda Expedition Down Jacket (z roku 1974 sa na začiatku roka 2020 stala predlohou celej kolekcie hrejivých búnd Expedition. A samostatnou kapitolou je ruksak Kånken, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 1978 a od tej doby získal milióny priaznivcov po celom svete.
Veľkú pozornosť venuje Fjällräven tiež výberu materiálov a vývoju vlastných textílií. Na outdoorové vybavenie sa skvele hodí nylon alebo polyester - rýchlo schnú, sú odolné a ľahko sa udržiavajú. Na ich výrobu sa ale používajú fosílne palivá. Fjällräven sa snaží čoraz viac využívať recyklované varianty týchto materiálov, vďaka čomu sa značne znižuje uhlíková stopa týchto produktov. Už niekoľko rokov tiež používa výhradne organickú bavlnu, ktorej pestovanie zaťažuje planétu mnohonásobne menej než je tomu v prípade konvenčnej varianty.
Vysoké štandardy kladie značka nielen na seba, ale aj na svojich dodávateľov vlny a peria. Prísne normy týkajúce sa spôsobu získavania peria podnietili v roku 2014 vznik dohovoru Down Promise, ktorý zaisťuje 100% dohľadateľnosť pôvodu v rámci celého dodávateľského reťazca. Fjällräven využíva len perie najvyššej kvality, ktoré je vedľajším produktom mäsiarskeho priemyslu a pri jeho získavaní nie je ublížené nijakému živému zvieraťu. Jeho spracovaním navyše pomáha znižovať množstvo odpadu produkovaného potravinárskym odvetvím.
TIP: Fjällräven Greenland No. 1 Down
Klasická bunda značky Fjällräven, pánska Greenland No. 1 Down Jacket M je vyrobená na základe klasickej bundy Greenland z roku 1968. Vonkajšok tvorí odolný G-1000® Eco, ktorý je navoskovaním ešte odolnejší proti nepriaznivým poveternostným podmienkam, ako vietor a prehánky. Bunda obsahuje zateplenie z husacieho páperia s plnivosťou 800Cuin. Je vhodná počas chladných dní v jeseni alebo v zime na outdoorové aktivity, alebo v meste. Štyri vonkajšie vrecká a jedno vnútorné poskytnú dostatok priestoru pre drobnosti.
Čo sa týka vlny, využíva Fjällräven rozmanité druhy z rôznych zdrojov, vždy však kladie dôraz nielen na kvalitu materiálu, ale aj na kvalitu životných podmienok zvierat. Všetka nová vlna je získavaná bez použitia tzv. mulesingu. Značná časť Fjällräven vlny – jahňacej aj merino – má dohľadateľný pôvod a možno ju nájsť pod značkou ZQ Wool. Označenie ZQ zaručuje, že táto ručne zbieraná vlna pochádza z fariem v Austrálii a na Novom Zélande a jej pôvod možno dohľadať až na úroveň konkrétnej farmy.
V ostatných rokoch dáva Fjällräven príležitosť aj vlne z „druhej ruky.“ Vďaka tomu vznikla napr. recyklovaná vlna, tzv. Re-Wool, ktorú si necháva vyrábať v talianskej rodinnej manufaktúre. Na jej výrobu sa používajú prebytky z vlneného priemyslu a staré alebo použité oblečenie z celého sveta. Vlnené vlákna sa roztriedia podľa farieb, rozrežú a znova spradú. Drobné farebné odchýlky, ktoré pri tomto procese vznikajú, tak dodávajú Fjällräven košeliam, svetrom či batohom z recyklovanej vlny na originalite.
TIP: Fjällräven Kanken Re-Wool
Originálny mestský batoh Fjällräven Kanken Re-Wool s tradičnými detailami. Je vyrobený z materiálu melton, čo je robustná tkanina z recyklovanej vlny. Vrecká, zadná časť a vnútro sú vyrobené z odolného materiálu G-1000® Heavy Duty Eco S a ramenné popruhy sú textilné ako u klasických Kankenov. Batoh je excelentným, štýlovým doplnkom na každodenné nosenie, do školy, práce, na cestovanie a pod.
Ďalším spôsobom ako Fjällräven zachraňuje vlnené vlákna pred likvidáciou je výroba tzv. obnovenej vlny. V tomto prípade ide o prebytky z mäsového priemyslu. Rovnako ako jemnejšie druhy vlny, i táto si zachováva skvelé vlastnosti – hrejivosť, odolnosť voči zápachu a odvádzanie vlhkosti. Fjällräven tento materiál používa ako izolačnú výplň niektorých búnd, ale tiež ho lisuje a vyrába z neho zadné časti batohov.
TIP: Fjällräven Vidda Pro Wool Padded
Zimná pánska bunda Fjällräven Vidda Pro Wool Padded Jacket je pevná, odolná a teplá so spoľahlivými funkciami. Ideálna na treking alebo výpravy do prírody v chladnom počasí. Je vyrobená z pevného, vodoodolného a vetruodolného materiálu G-1000 Eco. Výplň tvorí starostlivo vyberaná švédska vlna a PLA - bioplast z kukuričného škrobu. Bunda disponuje ôsmymi vreckami pre dostatok priestoru na veci, ktoré potrebujete mať po ruke. Nastaviteľná kapucňa má podšívku z recyklovanej vlny. Jej vodoodolnosť je možné posilniť navoskovaním - vosk Greendand Wax od Fjällräven.
TIP: Fjällräven Greenland Re-Wool Cardigan W
Krásny klasický pletený sveter Fjällräven Greenland Re-Wool Cardigan pre dámy, ktorý skvele zahreje počas chladných dní. Je vyrobený z recyklovanej vlny s pridaním polyamidu pre vyššiu odolnosť a dlhšiu životnosť. Poskytne ženský strih, ktorý výborne sadne, a má aj predĺžené rukávy, ktoré si ľahko vyhrniete.