Trvalo udržateľná vlna zo Švédska

Kategórie
 
 
 
 
 

Trvalo udržateľná vlna zo Švédska

17. február 2020
Trvalo udržateľná vlna zo Švédska

Od Merino po Brattlands, od vlny z prebytkov po vlnu recyklovanú – Fjällräven vysvetľuje, ako používa vlnu.

 

Používanie vlny nie je pre Fjällräven žiadnou novinkou. Veríme v silu prírodných materiálov a preto sú na našom zozname preferovaných materiálov vždy na popredných miestach. Čo sa však mení, je typ a použitie vlny.

V kolekcii jeseň-zima Fjällräven používa oveľa viac recyklovanej vlny, rozširuje použitie vlny s dohľadateľným pôvodom, pokračuje v používaní švédskej vlny a pridáva vlnu z prebytkov. To všetko má spoločnosti Fjällräven pomôcť k tomu, aby sa stala najudržateľnejšou značkou v outdoorovom odvetví.


Prečo vlna?

Vlna je mimoriadne praktické prírodné vlákno a bezpochyby jeden z najviac funkčných prírodných materiálov:

  • Odolná a pružná
  • Obnoviteľná a prirodzenee rozložiteľná
  • Hreje, keď je zima a príjemne chladí, keď je teplo
  • Je odolná voči pachom a účinne odvádza vlhkosť
     

V rozmanitosti je krása

Rôzne ovce majú rôznu vlnu – niektoré hustú, iné, naopak jemnú, ďalšie mimoriadne pevnú alebo príjemne mäkkú. Fjällräven vlnu získava z rôznych zdrojov, aby vytváral produkty, ktoré ponúkajú širokú škálu využitia.

Väčšina Fjällräven vlny, merino, aj tej jahňacej, má dohľadateľný pôvod. Vlnu dodáva firma ZQ Wool z Nového Zélandu, ktorá zaisťuje, že pôvod vlny z vybraných fariem v Austrálii a na Novom Zélande možno dohľadať až na úroveň jednotlivých schválených fariem, kde ovce chovajú. Tieto farmy získavajú osvedčenie podľa niekoľkých kritérií: životné podmienky zvierat (v súlade s prehlásením OSN o piatich slobodách zvierat), ďalej ekologická, spoločenská a ekonomická udržateľnosť a kvalita vlneného vlákna. Táto vlna je naozaj jedinečná, eticky získavaná, šetrná k životnému prostrediu a funkčná.

Ako ďalšia prichádza na rad recyklovaná vlna, ktorú vo Fjällräven označujeme ako Re-Wool. Je tvorená buď prebytkami alebo už použitou vlnou zo zdrojov z celého sveta a pre Fjällräven sa spracováva v Taliansku. Staré oblečenie alebo prebytky vlny, ktoré vznikli pri výrobe sú roztriedené podľa farby, rozčesané, znova spradené a použité na výrobu nového oblečenia. Svetre a košele Fjällräven Re-Wool vďaka tomu získavajú originálne farebné odtiene.

Vlna z prebytkov sa podobá recyklovanej vlne. V oboch prípadoch sa využíva vlna, ktorá by inak bola vyhodená. Drobné rozdiely tu však sú. Ako prebytková je označovaná vlna, ktorá zostala po výrobe oblečenia alebo tá, ktorá tvorí ´odpad´ v mäsopriemysle. Spoločnosť Fjällräven ju však nepovažuje za produkt odsúdený k likvidácii. I keď nemusí byť tak kvalitná, ako jemnejšia vlna, stále je funkčným materiálom s rovnakými vlastnosťami ako je hrejivosť, odvádzanie vlhkosti a odolnosť voči pachom. Od roku 2019 ju Fjällräven využíva ako izoláciu v mnohých nových produktoch Singi a Greenland a v roku 2018 bola použitá k vytvoreniu tvarovanej zadnej steny batohu Lappland Hike.
 

Poslednou, no rozhodne nemenej dôležitou, je Brattlandská vlna. Táto vlna je výsledkom pilotného projektu spolupráce spoločnosti Fjällräven so švédskou farmou Brattlandsgården, ktorý sa zameriava na chov švédskych ovcí za účelom získania vlny na výrobu švédskych svetrov. Výsledky boli tak dobré, že sa Fjällräven rozhodol tento projekt zahrnúť do svojho dodávateľského mixu. 

Pôvod tejto vlny možno samozrejme dohľadať až na úroveň jednotlivých fariem, ktoré pracujú spôsobom šetrným k životnému prostrediu. Zostávajúca Fjällräven vlna, hoci sa môže javiť ako podradná, je tiež mimoriadne kvalitná.

Pochádza z Austrálie a Nového Zélandu, je z ovcí, ktoré neboli vystavené tzv. mulesingu (bolestivému vystrihávaniu vlny) a často je miešaná s inými materiálmi, čo zvyšuje pevnosť a/alebo odolnosť – závisí od použitia. Fjällräven má jednoducho všetky typy – od jemnej merino vlny používanej v základných vrstvách až po hustejšiu, odolnejšiu vlnu používanú na výrobu košieľ a svetrov.  

 

Plány do budúcna

Fjällräven plánuje transformovať celý dodávateľský reťazec a do roku 2020 kompletne prejsť na vlnu s dohľadateľným pôvodom, recyklovanú vlnu a vlnu z prebytkov. Vďaka nej tak zostanete v teple po celé generácie.


Program Fjällräven Wool

 

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia