Údržba kolieskových korčulí

Údržba kolieskových korčulí

Staráte sa správne o svoje kolieskové korčule? Alebo neviete ako na to? Prinášame Vám stručný návod na údržbu Vašich kolieskových korčulí. Predĺžte si životnosť Vašich korčulí jednoduchou údržbou!

Pravidelná kontrola Vašich kolieskových korčulí zvýši Vašu bezpečnosť počas jazdy a predĺži ich životnosť.

Na svojich korčuliach by ste nemali robiť žiadne zmeny, ktoré môžu ohroziť ich bezpečnosť.

Údržba koliesok korčulí

Kolieska sú najdôležitejšou vymeniteľnou súčasťou Vašich korčúľ. Pravidelne meňte ich pozíciu, aby ste zabezpečili rovnomerné opotrebenie a maximalizovali životnosť koliesok.

Ak sa gumená časť (uretán) na koliečku začína opotrebovávať, vymeňte pozíciu koliesok podľa typu vašich korčulí:

- korčule s rovnakou veľkosťou koliesok - 4 mm imbusovým kľúčom odstránite prvé koliesko na pravej korčuli a tretie koliesko z ľavej korčule a navzájom ich vymeníte opotrebenou stranou smerom von. Prvé koliesko na ľavej korčuli vymeníme opotrebovanou stranou von s tretím kolieskom na pravej korčuli. Takýmto spôsobom vymeníme druhé pravé koliesko so štvrtým ľavým a druhé ľavé koliesko so štvrtým pravým kolieskom.

 

- Hi-Lo korčule s dvomi väčšími zadnými kolesami - prvé koliesko vymeníme s druhým kolieskom na protiľahlej korčuli a tretie zadné so štvrtým na protiľahlej korčuli.

 

 

Ak pravidelne meníte kolieska, tesnosť a upevnenie skrutiek a osiek môže byť zhoršené kvôli ich opotrebovaniu. Je preto dôležité aplikovať závitové poťahy proti uvoľneniu alebo vymeniť osky za nové.

Čistenie topánky

Mäkké topánky inline korčúľ umývajte ručne pomocou mydla, teplej vody a nylónovej kefky. Použite čo najmenej vody, aby sa zachovala pevnosť vnútornej konštrukcie a farebný vzhľad povrchovej textílie. Topánky do vody neponárame ani ich neperieme v práčke.

Podložka topánky, nity, rám a kolieska by nemali prísť do kontaktu s mydlom a vodou.

Postup:

  1. Odstráňte stielku.
  2. Ľahko navlhčite nylónovú kefu a jemne šúchajte topánky zvútra aj zvonku.
  3. Nechajte topánku prirodzene uschnúť bez použitia fénu. Ten by mohol zdeformovať materiály.
  4. Do vysušenej topánky môžte nastriekať trochu deodorantu aby pri ďalšom použití príjemne voňali.

Čistenie a údržba in-line ložísk

Jednotlivé druhy ložísk na korčule sa čistia a udržujú iným spôsobom:

  • klasické ložiská (608) s priemerom 22 mm, 7 ložiskami
  • mikro ložiská (688) s priemerom 16 mm, 9 ložiskami
  • otváracie ložiská s prachovkou (plastovou alebo gumenou krytkou) 
  • ložiská s poistným krúžkom
  • zapuzdrené ložiská s prstencovým vencom - nedajú sa otvoriť a nečistíme ich. Nemusia byť čistené ani mazané. Sú mazané tukom alebo vazelínou od výroby. Čistíme iba ich povrch.

 

Prečítajte si tiež:

Začíname korčulovať 

Ak ešte nekorčuľujete, prečítajte si pár zaujímavých rád a postrehov, na čo je dôležité si dať pozor pri začiatkoch. Základné pravidlá na cyklochodníkoch tiež nájdete v nasledujúcom článku.

Ako si vybrať správne kolieskové korčule? 

Základné rozdelenie typov korčulí, druhy koliečok a základné požiadavky na ložiská, rám a papuče nájdete v nasledujúcom článku.

 

Tím Sportrysy.sk

 

 

Májový výber

Mohlo by vás zaujímať

14. máj 2019

Beh na chatu pri Zelenom plese 2019

Sobota 8.6.2019  sa blíži míľovými krokmi a s ňou aj naše prípravy na jednu z top trailových bežeckých akcií sezóny - Beh na Chatu pri Zelenom plese. S podporou Sportrysy sa uskutoční už  XIV. ročník Beh na Chatu pri Zelenom plese k pamiatke Karla Jakeša I. predsedu Alkan klubu. Preteky sú zároveň nominačné na Majstrovstvá Európy v behu do vrchu.

14. máj 2019

Beh v Raji 2019

V sobotu 1.6.2019 sa uskutoční s podporou Sport Rysy už štvrtý ročník bežeckých pretekov Beh v raji.  Príďte si vychutnať preteky v nádhernom prostredí Slovenského raja s tombolou, bohatým občerstvením a rôznymi atrakciami pre deti.

Ďalšie články z magazínu