Testovali sme bundu Ortovox Piz Bianco

Testovali sme bundu Ortovox Piz Bianco

Zákazníci nám často kladú otázku: "Akú izolačnú bundu by ste mi odporučili? Plnenú prírodným perím alebo syntetickým materiálom?"  Spoločnosť ORTOVOX však "zamiešala karty" na trhu s treťou alternatívou – vlnou.

Výplň oblečenia z kolekcie ORTOVOX SWISSWOOL pozostáva z 88% panenskej vlny nastrihanej z oviec žijúcich vo švajčiarskych Alpách a 12% kukuričného vlákna (polylaktid). Aj napriek tomu, že sa jedná o "panenskú" vlnu, je drsnejšia ako Merino vlna pochádzajúca z Nového Zélandu. To znamená, že nie je vhodná na výrobu spodného prádla, ale len ako výplň. Podľa výrobcu má vlna vynikajúce termodynamické vlastnosti, je hydrofilná, neutralizuje nepríjemné pachy, pochádza z prírodzene obnoviteľných zdrojov, a je 100% európska.

 

Ale poďme konkrétne k samotnej bunde Ortovox Piz Bianco. Môj prvý dojem? Hmmm, vyzerá super, a musím ju mať! Bunda má neprehliadnuteľne kontrastné farebné prevedenie, nevyzerám v nej ako Michelin Man, alebo ako vrece zemiakov. Pretože dobre padnúci jednoduchý strih podčiarkuje aj prešívanie do “V“. Vrchný nylonový materiál je pomerne robustný s rip-stop úpravou proti roztrhnutiu. Vo vnútri na spodnom leme rukávov sú šikovne zapracované manžety, ktoré bránia zosúvaniu rukávov nadol cez dlane, a takisto plnia tepelnoizolačnú funkciu. Kapucňa sedí dokonale, a vďaka bočnému sťahovaniu neobmedzuje v pohybe a ani vo výhľade. Je dostatočne veľká aj pre núdzové použitie prilby. Zapínanie je doslova až po bradu. Vôbec ale neomína a ani neškriabe. Na bunde sú 2 vonkajšie postranné vrecká, 1 vonkajšie vrecko na hrudi, 1 vnútorné vrecko na hrudi, a 1 vnútorné vrecko na spodku.

Keďže som šťastným vlastníkom tohto skvelého “oblečku“ druhú zimnú sezónu, myslím si, že môžem skutočne potvrdiť, že výrobca to s tvrdením o vynikajúcich termodynamických vlastnostiach vlny vôbec nepreháňal. V bunde som sa počas niekoľkohodinových peších výletov v exteriéri s celodennou teplotou pod bodom mrazu a vo vetre cítila ako v perine u starej mamy na dedine. Myslím tým však len teplo, nie váhu. Takisto oceňujem fakt, že vlnená izolácia je naozaj priedušná. Veľmi rýchlo sa totiž pri mojich pohybových aktivitách zohrejem, a v menej priedušnom oblečení sa potom doslova trápim vo vlastnom pote. ORTOVOX PIZ BIANCO “predýchala“ aj moje fyzicky náročnejšie presuny na snežniciach.
Jediné negatívum, ktoré si dovolím bunde vytknúť, je chýbajúci 2-cestný hlavný zips, a trošku horšia zbaliteľnosť v porovnaní s páperkou. Nakoľko vlnená výplň nie je taká poddajná.

Pranie bundy je jednoduché. Vyprala som ju klasicky pri teplote 30°C. Použila som tekutý prací gél určený na pranie vlneného oblečenia, ktorý sa dá zakúpiť aj v našej predajni. Samozrejme bez použitia aviváže. Po odstredení som bundu jednoducho vyvesila na vešiak, a do rána bola úplne suchá. Po vypraní som nemusela rozťahovať žiadne zhluky, ako je to nevyhnutné po vypraní páperovej bundy. Prípadne riešiť sušenie v sušičke. 

Bunda ORTOVOX PIZ BIANCO je vhodná na akékoľvek zimné outdoorové aktivity, a keďže nemá vyslovene technický vzhľad, tak sa dá v pohode použiť aj na bežné nosenie do mesta.

 

Jaroslava Filasová
oddelenie textilu
SPORTRYSY POPRAD

Októbrový výber

Mohlo by vás zaujímať

5. september 2018

Memoriál Jozefa Psotku 2018

Memoriál je venovaný pamiatke slovenských horolezcov - obetiam Mount Everestu. Jozef Psotka spolu s Ang Ritom a Zolom Demjánom po prelezení južného piliera vystúpil 17.10.1984 na vrchol Mount Everestu. Zahynul pri zostupe z južného sedla.

Ďalšie články z magazínu