Prehľad materiálov a technológií - obuv

Prehľad materiálov a technológií - obuv

Pre obuvníkov je veľkou výzvou vyrobiť topánky pre športovcov, ktoré musia splniť náročné kritéria pre rôzne druhy klimatických podmienok a fyzickej aktivity. Používajú pri tom materiály najvyššej kvality.

CONTINENTAL®

Jedná sa o inovatívnu podrážku vyvinutú v spolupráci dvoch nemeckých spoločností: CONTINENTAL AG, divízia výroby pneumatík a výrobcu obuvi adidas. Technológia výroby pneumatík horských bicyklov bola inšpirácou pre výrobu špeciálnej zmesi podrážky Continental Rubber Compound Plus pre outdoorovú obuv a Continental Traction Compound pre bežeckú obuv. Obidve zmesi poskytujú až o 30% väčšiu priľnavosť na suchom i mokrom povrchu.

 

CLIMASHIELD™
Priedušná a rýchloschnúca ochranná predná časť obuvi.

 

 

CONTAGRIP®

Tento typ podrážky zaisťuje optimálny záber na rôznorodom povrchu a využíva ideálne kombinácie špeciálnych gumových komponentov s protišmykovými schopnosťami pre špecifické aktivity. Nezanecháva šmuhy na podlahe.

 


EVA


Etylén + vinyl +  acetát. Táto ľahká pružná hmota sa používa na výrobu vstrekovaných medzipodrážok na obuvi. Slúži na tlmenie nárazov počas chôdze.

 

FRIXION®AT

Mäkká a ľahká gumová zmes pre podrážky bežeckej obuvi od spoločnosti La Sportiva. Ideálna na beh po asfalte. Vyznačuje sa dlhou životnosťou.

 

 

 

FRIXION®RS

Ultra priľnavá zmes podrážky z vulkanizovanej gumy od spoločnosti La Sportiva pre maximálny výkon pri lezení. Má nízku životnosť.

 

 

 

FRIXION®XF

Univerzálna veľmi priľnavá zmes podrážky od spoločnosti La Sportiva vhodná na skalnatý terén.

 

 

 

FRIXION®XT

Gumová zmes od spoločnosti La Sportiva. Spolu s podrážkou Dual Compound ponúka výbornú absorpciu nárazov pri došliapávaní. Vyznačuje sa dobrou trvanlivosťou.

 

GORE-TEX®Surround™

Inovatívna technológia používaná pri výrobe obuvi,  ktorá zabezpečuje veľmi vysokú priedušnosť pri  zachovaní trvanlivej vodotesnej ochrany celého  chodidla. Vhodná pre obuv používanú na veľmi intenzívne  aeróbne aktivity aj v teplejších klimatických podmienkach.

 

GRIPEX™

Vlastné pomenovanie podrážky z vulkanizovanej gumy spoločnosti MAMMUT. Vyrába sa niekoľko typov rôznej tvrdosti s rôznymi dezénmi, na rôzne outdoorové  aktivity pre rôzne klimatické podmienky.

 

IMPACT BRAKE SYSTEM

Doslovne preložené ako systém nárazovej brzdy. Je to vlastná technológia spoločnosti La Sportiva, ktorá spočíva v dizajne podrážky. Výstupky podrážky sú orientované v protiľahlých šikmých smeroch. Týmto spôsobom sa zvyšuje brzdná sila v priemere o 20% a znižuje sa pôsobenie nárazových síl taktiež cca o 20%.

 

MICHELIN® ALPINE LITE 3970

Podrážka vyvinutá špeciálne pre firmu MAMMUT. inšpiráciou pri vývoji bola zimná rally pneumatika MICHELIN NA00. Jedná sa o kombináciu dvoch rôznych zmesí OUTDOOR EXTREME COMPOUND (OCX) pre lepšiu priľnavosť a EXTREME COMPOUND (OC) pre zvýšenú mechanickú odolnosť. Kombinácia týchto zmesí spolu so špeciálnym dizajnom dezénu zaručuje vynikajúcu trakciu, priľnavosť a maximálnu prispôsobivosť vo vysokohorských, zimných i zmiešaných podmienkach. Ocenená prestížnym medzinárodným ocenením ISPO AWARD 2017.

 

ORTHOLITE®

Vložka do obuvi s týmto označením kombinuje špeciálnu penu ORTHOLITE® s pätnou časťou EVA. Zabezpečuje suché a komfortné prostredie pre chodidlo a takisto lepšie odpruženie počas dlhodobého používania. Je vyrobená z recyklovanej gumy, takže zbytočne nezaťažuje životné prostredie.

SALOMON QUICKLACE™

Minimalistická ale silná šnúrka umožňujúca utiahnutie topánky jedným pohybom. Jednoduché zašnurovanie + rýchle rozšnurovanie = rýchlošnurovanie.

 

 

VIBRAM®

Spoločnosť VIBRAM® bola založená v roku 1937 so špecializáciou na výrobu podrážok z vulkanizovanej gumy na rôzne outdoorové aktivity do najrôznejších klimatických podmienok. Názov je odvodený od vynálezcu a zakladateľa spoločnosti – Taliana menom Vitale Bramani.Existuje niekoľko stoviek druhov podrážok s týmto označením, ktoré disponujú rôznou tvrdosťou a majú rôzne dezény. Podrážky vyrobené pod hlavičkou VIBRAM® používajú mnohí výrobcovia outdoorovej obuvi, pretože sa vyznačujú dlhou životnosťou a sú zárukou kvality.

Marcový výber

Mohlo by vás zaujímať

20. február 2018

Report - Štrbské bežky 2018

V nedeľu 18. februára 2018 sa na Štrbskom Plese uskutočnil už piaty ročník verejných pretekov v behu na lyžiach. Podujatie každoročne podporujú svojou aktívnou účasťou hudobníci zo skupiny No Name.

13. február 2018

Štrbské bežky - verejné preteky v behu na lyžiach

Vychutnajte si profesionálne trate a príďte sa zabaviť a zapretekať si na verejné preteky v behu na lyžiach. Na Štrbskom Plese sa v nedeľu 18. februára uskutoční už piaty ročník podujatia Štrbské bežky.

Ďalšie články z magazínu

Vernostný program