Ortovox Swisswool

Ortovox Swisswool

Takmer všetky produkty Ortovox, od spodnej až po najvrchnejšie vrstvy, obsahujú vlákna z ovčej vlny. Od roku 2011 vyrába Ortovox izolačné produkty so Swisswool.

Ortovox SWISSWOOL - produkované prírodou

Tradícia Swisswool

Ortovox dôveruje vlne už od roku 1988. Je to viac ako 25 rokov skúseností so spracovaním najfunkčnejších prírodných vlákien. Takmer všetky produkty Ortovox, od spodnej až po najvrchnejšie vrstvy, obsahujú vlákna z ovčej vlny. Od roku 2011 vyrába Ortovox izolačné produkty zo Swisswool.

Swisswool pochádza z drsných oblastí švajčiarskych Álp. Žije tu viac ako 400 000 tisíc švajčiarskych horských oviec. Pasú sa voľne a spásajú výživné prirodzené zdroje potravy. Od Graubündenu až po Wallis trávia letné mesiace na pasienkoch a dvakrát do roka, na jar a na jeseň, ich ručne strihajú. Zimu ovečky trávia v dolinách v stajniach a kŕmené sú senom.

Vlna lepšia ako perie?

Regulácia vlhkosti

Vlnené vlákna sú hydrofilné a presne to ich robí extrémne funkčnými. Dokážu absorbovať vlhkosť v objeme až 35 % svojej hmotnosti bez toho, aby ste mali pocit vlhka. Povrch vlákna ostáva suchý a vlhkosť putuje do jeho jadra. Preto máte pri vlne, v porovnaní s páperím a polyesterom, pocit tepla a komfortu, aj keď je vlká. Vlna následne aj opäť veľmi rýchlo vyschne.

swisswool vlhkosť

Neutralizuje zápach

Kto by už chcel smrdieť za potom? Vlna ti umožňuje zvládňuť aj viacdňové túry s malým množstvom oblečenia. Ako je to možne? Možu za to molekuly proteinov vo vlne, ktoré ničia
baktérie vytvárajúce zápach. Po túre nechaj svoj produkt jednoducho vyvetrať a na druhý deň ho môžeš znovu obliecť. No a tvoji kamaráti aj životné prostredie sa bude tešiť :).

swisswool zapach

Reguluje teplotu

To že vlna v zime hreje vedeli už naše staré mamy - preto máme štrikované hryzúce svetre. Ale chladenie v lete? Termoregulačné vlastnosti vlny spočívajú na dvoch princípoch: na jednej strane si vlákna vlny silno vlnité a ponúkajú v medzipriestoroch miesto pre veľa vzduchu. Tento vzduch slúži ako izolačná vrstva, v lete aj v zime, pred teplom aj chladom. Druhý princíp spočíva v chladení prostredníctvom odparovania vlhkosti. Vlna dokáže prijať vlhkosť cez 35 % vlastnej hmotnosti bez toho, aby ju bolo cítiť na dotyk. Keď je okolitý vzduch teplý, oblečenie rýchlejšie schne, pričom pri odparovaní vzniká príjemný chlad.

100 % Europa

Ortovox myslí okrem komfortu pri nosení aj na to, za akých podmienok sa produkty vyrobia a transportujú. Pokiaľ cesta do bodov, kde sa vlna zbiera a vykupuje je krátka, tak aj vzdialenosť, ktorú produkt precestuje pri výrobe a dostane sa nakoniec do obchodov, musí byť krátka. To je pointa tohto konceptu. S ohĺadom na čo najkratšie trasporty sa výroba sústreďuje výlučne na Európu. Balíky vlny najskôr putujú do Belgicka. Len tu sa nachádza unikátna technológia, ktorá čistí vlnu len za použitia sódy a mydla. Tu vlna dostane aj upravu proti splstnateniu. V nemeckom Dinkelsbuhl sa pridáva 12 % Ingeo - dvojzložkové vlákno na báze kukurice. Hotová vlna sa spracúvava v rôznych oblastiach Európy v závislosti od hrúbky a oblasti použitia a tak sa z nej vytvára vysokofunkčné Ortovox oblečenie. A čo viac, pre produkty línie Swisswool platí, že nie len vlna sa spracúvava v Európe, ale aj dalšie komponenty ako napr. nylon.

Ortovox produkty

Októbrový výber

Mohlo by vás zaujímať

5. september 2018

Memoriál Jozefa Psotku 2018

Memoriál je venovaný pamiatke slovenských horolezcov - obetiam Mount Everestu. Jozef Psotka spolu s Ang Ritom a Zolom Demjánom po prelezení južného piliera vystúpil 17.10.1984 na vrchol Mount Everestu. Zahynul pri zostupe z južného sedla.

Ďalšie články z magazínu