Lezenie na Stratenskej Píle

Lezenie na Stratenskej Píle

Stratenská Píla je malý, ale veľmi dobre prístupný a čoraz obľúbenejší sektor v južnej časti Slovenského Raja - najmä pre začiatočníkov. Kedže sa nam pomaly blíži jar, rozhodli sme sa Vám ho priblížiť a odporučiť na aktívneho trávenie Vášho voľného času. 

Aj keď na skalách sa sporadicky liezlo už dávnejšie, viac lezcov objavilo Stratenskú pílu až po jej preistení Dušanom Leskovjanským a Michalom Sabovčíkom a ďalšími nadšencami  približne pred siedmymi rokmi. Na skalách ešte je potenciál pre niekoľko ciest - v súčasnosti sú v oblasti otvorené tri - štyri projekty. Celá oblasť je rozdelená na tri sektory - Sektor Slon, Sektor Detský Kútik a Skalka pri ceste. Sektor Slon obsahuje 20 ciest - od najľahších obtiažností úrovne V až po projekt s odhadovanou obtiažnosťou XI. Detský sektor v bezprostrednej blízkosti sektora Slon obsahuje 4 cesty obtiažnosti III. Sektor Skalka pri ceste obsahuje ľahké ale obľúbené cesty obtiažnosti IV až VI. Pri tomto sektore je aj možnosť parkovania - bezprostredne pod skalou. Práve preto je tento sektor populárnym cieľom na jednodňový lezecký výlet.

Video Stratenska pila

PRÍSTUP
Stratenská píla sa nachádza v bezprostrednej blízkosti obce Stratená v doline riečky Hnilec v
južnej časti Národného Parku Slovenský raj. Do obce Stratená sa môžete dostať buď z mesta
Poprad cestou číslo 66 smerom na Vernár (vzdialenosť 36 km), alebo cestou číslo 67 z Rožňavy (vzdialenosť 37 km). Pokiaľ pôjdete smerom z Popradu, cca. 100 metrov za dedinou Stratená je potrebné odbočiť vľavo a po užšej asfaltovej ceste pokračovať až k parkovisku cca.800 metrov (viď mapka). Pri ceste z Rožňavy je potrebné hneď po železničnom moste bezprostredne pred dedinou Stratená odbočiť doprava a pokračovať 800 metrov k parkingu. 

Podklady nám poskytol Peter Šimkanin z publikácie Skalky východného Slovenska.

František Bjalončík

SPORTRYSY TEAM

Májový výber

Mohlo by vás zaujímať

14. máj 2019

Beh na chatu pri Zelenom plese 2019

Sobota 8.6.2019  sa blíži míľovými krokmi a s ňou aj naše prípravy na jednu z top trailových bežeckých akcií sezóny - Beh na Chatu pri Zelenom plese. S podporou Sportrysy sa uskutoční už  XIV. ročník Beh na Chatu pri Zelenom plese k pamiatke Karla Jakeša I. predsedu Alkan klubu. Preteky sú zároveň nominačné na Majstrovstvá Európy v behu do vrchu.

14. máj 2019

Beh v Raji 2019

V sobotu 1.6.2019 sa uskutoční s podporou Sport Rysy už štvrtý ročník bežeckých pretekov Beh v raji.  Príďte si vychutnať preteky v nádhernom prostredí Slovenského raja s tombolou, bohatým občerstvením a rôznymi atrakciami pre deti.

Ďalšie články z magazínu