Kúpa outdoorovej nepremokavej bundy

Kúpa outdoorovej nepremokavej bundy

Dnes vnesieme trochu svetla do veľkého výberu vrchných vrstiev oblečenia - outdoorových nepremokavých búnd. Očakávame od nich vode a vetru odolnosť, oteruvzdornosť – životnosť, komfortnú klímu – paropriepustnosť, komfortné použitie – primeranú hmotnosť a kvalitné remeselné prevedenie.

Pri každej aktivite v prírode by malo platiť: „Nepoznáme zlé počasie, ale zlé obutie a oblečenie.“

Dnes vnesieme trochu svetla do veľkého výberu vrchných vrstiev oblečenia - outdoorových nepremokavých búnd. Očakávame od nich vode a vetru odolnosť, oteruvzdornosť – životnosť, komfortnú klímu – paropriepustnosť, komfortné použitie – primeranú hmotnosť a kvalitné remeselné prevedenie.

Membrána bundy a jej konštrukcia

Nepremokavé, paropriepustné materiály sú zložené minimálne z dvoch vrstiev. Vonkajšia, na ktorej vnútornej strane je nanesený tenučký nepremokavý, paropriepustný film (membrána alebo záter). Dvojvrstvová konštrukcia má potom oddelenú podšívku, trojvrstvová má nalepený extrémne ľahký materiál podšívky. Ľahké textílie sa týmto spevnia a dosiahnu vysokú oderuvzdornosť. Dva a pol vrstvová konštrukcia pripomína trojvrstvovú, ale materiál podšívky je nahradený tenkým záterom (polvrstva) a týmto sa dosiahne menšia robustnosť, ale nízka hmotnosť a výborná zbaliteľnosť.

Vrchné materiály by mali byť naimpregnované z výroby, táto impregnácia sa však skôr či neskôr stratí. Vrchná vrstva nasiakne vodou a  bunda, aj keď stále nepremokavá, stratí paropriepustnosť. V takomto prípade je nutné ju opäť naimpregnovať impregnačným prostriedkom, nastriekaním, alebo praním.

Vodeodolnosť

Vodonepriepustnosť sa meria výškou vodného stĺpca v milimetroch, pri ktorom materiál nepremoká. Aj keď DIN norma označuje materiál s hodnotou 1.300 mm ako nepremokavý, pre športové aktivity by mal dosahovať aspoň 4.000 mm. Pri tlaku na materiál (sedenie, ťažký batoh a pod.) dosiahne tlak až 20.000 mm vodného stĺpca.

Paropriepustnosť

Paropriepustnosť pár materiálu je uvádzaná v gramoch kvapaliny, ktorú pretransportuje 1 m² materiálu za 24 hod. Používa sa aj novšia jednotka RET (Pa.m²/W), ktorá udáva odpor materiálu proti odparovaniu. Čím je hodnota nižšia, tým je paropriepustnosť vyššia. Približne platí o hodnotách paropriepustnosti v Ret:

  • 13>Ret>6    – 9000 – 20000 g/m²/24 hod  – dobrá
  • 20>Ret
  • Ret>20        – pod 5000 g/m²/24 hod          – neuspokojivá

Treba si uvedomiť, že ľudské telo produkuje pri fyzickej námahe, v závislosti od intenzity, 5.000 – 35.000 g/24 hod vodných pár, a pri vyšších teplotách  a vyššej vonkajšej vlhkosti  sa znižuje schopnosť materiálu odvádzať vodnú paru. Paropriepustnosť  funguje ideálne pri  nízkej teplote a nízkej vlhkosti vonkajšieho prostredia.

Ceny outdoorových búnd

Výrobcovia materiálov a oblečenia sa usilujú inovovať a každoročne sa objavujú novinky v ich produkcii. Je preto dobré poznať svoje osobné priority, čo sa týka použitia a limity, čo sa týka peňaženky.

Pri „lacákoch“ pozor na hodnovernosť údajov, kvalitu lepenia švov (samozrejme všetkých) a masívnosť a ľahký chod zipsov. Treba si vyskúšať ako sedí kapucňa a golier (aj s batohom), lebo nevhodný strih týchto častí býva bránou vlhkosti do vnútra bundy. Skúsiť treba aj ako sa chová kapucňa pri otáčaní hlavy, či sa pod ňu zmestí prilba, dĺžku rukávov pri vzpažení, a aj celkovú dĺžku. Ak počítate s troj – štvorsezónnym použitím, nezabudnite skúšať šírku aj so zateplovacími vrstvami. Samozrejmosťou by mali byť vetracie otvory, ktoré nesmú tlačiť a obmedzovať.

U „klasických“ výrobcov počítajte so štartovacou cenou okolo 100 EUR. To je napríklad „precip-ka“ od MARMOTu, dva a polvrstvová bundička, ktorá svojim pomerom výkon – cena spôsobila revolúciu na outdoorovom trhu v USA. (Štartovacia hmotnosť 370 g, 5000 mm vodný stĺpec).

Cena potom rastie v prípade prepracovanejších detailov (fleece na manžetách, či golieri), znižovaním hmotnosti, čo však znižuje oteruvzdornosť a už nie je vhodné používať bundu pri nosení  ťažkého batohu. Luxusnejšie prevedenia obsahujú diely elastických materiálov, lepšie „sadnú“ na telo a neprekážajú pri pohybe napríklad na feratách. Bundy 2 – 3 vrstvových materiálov sú už určené na použitie v najťažších podmienkach, veľmi odolné voči opotrebovaniu, ale aj menej skladné a ceny pod 300 EUR sú zriedkavé.

Vyššie cenové hladiny očakávajte pri výrobkoch z materiálov GORETEX, DERMIZAX či SYMPATEX, kde sú ceny pod 200 EUR zriedkavé. Ich vodeodolnosť sa udáva viac ako 20.000 mm.

Strih funkčných búnd

Prevládajúci strih búnd je - v prednej časti pásová dĺžka s predĺženým zadným dielom a sťahovaním v páse. Predný zips by mal byť vodotesný, alebo poistený légou z vnútornej či vonkajšej strany, rukávy zakončené sťahovaním na suchý zips. Športovejšie prevedenia majú kapucne voľne vložené so sťahovaním na temene hlavy a na bokoch hlavy, civilnejšie modely majú odnímateľné alebo do goliera zbaliteľné kapucne.

Predĺžené strihy parka  so sťahovacím tunelom v páse a na spodnom okraji sú už zriedkavejšie (PINGUIN PARKER – mat.  GELANOTS). V severských krajinách veľmi obľúbený  anorak, s krátkym zipsom a obliekaním cez hlavu, ponúka okrem severských firiem napríklad TILAK SKARDU – mat. GORETEX PACLITE.

Starostlivosť o membránovú bundu

Starostlivosť o membránovú bundu nie je zložitá, ale nezabudnite si prečítať doporučenie výrobcu. V zásade môžeme prať ručne alebo na jemnom programe v práčke, najlepšie oddelene. Zapnúť suché zipsy a vyložiť predmety z vreciek, ktoré by mohli spôsobiť mechanické poškodenie. Používajte pracie prostriedky doporučené výrobcom, ak ich neudáva, tak prostriedky pre pranie membránových odevov. Nepridávajte iné prostriedky (aviváže, bielidlá, atď.). Dôsledne po praní vyplákajte, neodstreďujte a nežmýkajte. Ihneď sušte pri izbovej teplote, nie na priamom slnku. Po praní vrchný materiál impregnujte.

Pri rozhodovaní je dobré zistiť spokojnosť priateľov, pohľadať testy a recenzie konkrétnych modelov a ujasniť si osobné očakávania a priority. Pozor na nákupy nových vecí „z druhej ruky“! Na východ od našich hraníc sa na tržniciach dajú nájsť výborné kópie známych výrobcov za skvelú cenu. Vlastnosti materiálu ale pestrofarebné vysačky nezaručia!

Autor: Peter Lichý

Článok publikovaný v časopise Krásy Slovenska

 

Tím Sportrysy.sk

Júnový výber

Mohlo by vás zaujímať

14. máj 2019

Beh na chatu pri Zelenom plese 2019

Sobota 8.6.2019  sa blíži míľovými krokmi a s ňou aj naše prípravy na jednu z top trailových bežeckých akcií sezóny - Beh na Chatu pri Zelenom plese. S podporou Sportrysy sa uskutoční už  XIV. ročník Beh na Chatu pri Zelenom plese k pamiatke Karla Jakeša I. predsedu Alkan klubu. Preteky sú zároveň nominačné na Majstrovstvá Európy v behu do vrchu.

14. máj 2019

Beh v Raji 2019

V sobotu 1.6.2019 sa uskutoční s podporou Sport Rysy už štvrtý ročník bežeckých pretekov Beh v raji.  Príďte si vychutnať preteky v nádhernom prostredí Slovenského raja s tombolou, bohatým občerstvením a rôznymi atrakciami pre deti.

Ďalšie články z magazínu