Hanwag a Lowa - bratia opäť pokope

Hanwag a Lowa - bratia opäť pokope

Hovoria vám niečo mená Hans Wagner a Lorenz Wagner? Nie? Pozrite sa do skrine na značku Vašich trekových topánok. Je možné, že za nimi stojí jeden z týchto nemeckých bratov.

HANs WAGner  a LOrenz WAgner

Tak čo? Už viete o aké značky sa jedná? Bratia sa nezaprú a očividne pri vymýšľaní mien pre svoje firmy na to išli podobne a obaja si zvolili za ich základ vlastné mená. Hans a Lorenz Wganerovci sa narodili koncom 19. storočia neďaleko Mníchova. Ako to bolo bežné v tej dobe, vyučili sa za to, čo robil ich otec i starý otec ­ za obuvníkov. Otec posielal synov počas učňovských rokov “na skusy“ do obuvníckych dielní v blízkom i ďalekom okolí. Naučili sa používať „dvojitý steh“ potrebný na výrobu robustných topánok vhodných do horských podmienok. A tak v roku 1923  stoja otec Johannes a synovia Lorenz, Hans a Adolf pri zrode značky LOWA.

       Rodinný dom Wagnerovcov (zdroj: Lowa.cz)

LOWA: priekopník v každom detaile

V roku 1933 získala továreň bratov Wagnerovcov objednávku na výrobu obuvi pre horských strelcov. Tak začala tradícia výroby špecializovanej na horolezeckú obuv. Z konkurenčného súperenia medzi bratmi sa postupne zrodili značky LOWA – LOrenz WAgner, HANWAG – HANs WAGner a HOCHLAND, brata Adolfa.

Po vojne obnovil Lorenz so svojím nadaným učňom a neskorším zaťom Seppom Ledererom narušenú výrobu a začali sa plne orientovať na výrobu športovej obuvi. Začínali takmer od nuly – bez materiálu, so zastaraným vybavením a s nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov. Nadviazali spoluprácu s poprednými svetovými horolezcami – Hermannom Buhlom, Toni Hiebelerom, Dr. Herrlingkofferom, Mitsumasu Takadom a ďalšími. Pre potreby expedície na Nanga Parbat (1955) vyvinula LOWA prvú duplexovú expedičnú topánku a stala sa tak v oblasti horolezeckej obuvi svetovým pojmom.

Následne, ako prvá v Európe a celkovo druhá na svete prišla LOWA na trh s plastovým skeletom lyžiarskej topánky s klipsovým zapínaním.

V roku 2002 sa stala LOWA najväčším výrobcom ATC trekingovej obuvi na svete.Trekingová obuv ATC sa vyrába vstrekovacou technológiou, čo umožňuje dosiahnuť nižšiu hmotnosť a väčšiu pozdĺžnu ohybnosť, pri zachovaní priečnej tuhosti. Je to ľahká, pohodlná obuv, určená pre stredne ťažký treking a aktívny pobyt v prírode. Vďaka prepracovanej konštrukcii trekingová ATC obuv LOWA umožňuje bezpečný pohyb aj vo výrazne exponovanom teréne.LOWA nepoľavila vo svojej inovatívnosti ani o milimeter a už viac ako 93 rokov si drží popredné postavenie medzi špičkovými turistickými a horolezeckými topánkami.

Hanwag: od lyžiarok po obuv do najnáročnejších podmienok

Hans si v roku 1921 otvoril vlastnú dielňu a vďaka naučenej technike začal jeho biznis rozkvitať. Postupne rozšíril svoju dielňu aj počet zamestnancov a v roku 1936 vyrobil prvé kožené lyžiarske topánky na zimnú olympiádu v Garmisch­ Partenkirchen. Vo výrobe športovej obuvi Hans pokračoval aj naďalej a dokonca v roku 1970 pod značkou Hanwag vznikla prvá špeciálna lyžiarska topánka pre skialpinizmus s príznačným názvom “Haute Route”. Po Hansovi prebral firmu Hanwag jeho synovec Joseph “Sepp” Wagner a až do roku 2004 sa značka držala v rodine. Keďže Sepp nemal dediča, rozhodol sa značku predať spoločnosti Fenix Outdoor AB zo Švédska. Tak sa Hanwag stal oficálne členom rodiny značiek Fjällräven a  Primus.

Prečo LOWA opäť v Sportrysy?

Lowa je vynikajúca treková obuv, ktorá si vytvorila meno svojimi legendárnymi modelmi. V Európe jednou z najpredávanejších značiek a v oblasti ATC trekingovej obuvi dokonca svetovou jedničkou v počte predaných topánok. Čo stojí rozhodne za pozornosť sú detské goretexové modely, ktoré sa nijak neodlišujú funkčnosťou a materiálom od “dospeláckych” topánok. Získate tak špičkovú nepremokavú detskú turistickú topánku s výborným pomerom cena, výkon, kvalita (vyrobené v Európe) a design. Navyše, juniorské trekingové  topánky robí LOWA až do veľkosti 40, čím sa stávajú výbornou voľbou aj pre dámy.

Ukázať topánky LOWA

Februárový výber

Mohlo by vás zaujímať

12. február 2019

Novinky bežeckej obuvi HOKA ONE ONE

Dni sa pomaličky ale isto predlžujú, a slnko hreje každým dňom čoraz viac. To je znak, že sa do našich končín pomaly, ale isto blíži jar. S blížiacim sa príchodom jari by sme vám chceli predstaviť inovovanú kolekciu bežeckej obuvi HOKA ONE ONE, ktorá má už nejaký ten rok stále miesto v ponuke našich predajní a e-shopu.

14. december 2018

5. Štrbský skialp race + test 2019

Pozývame Vás na 5.Štrbský skialp race + test 2019 , ktorý je túto sezónu doplnený o Slovenský pohár v skialpovom šprinte. Sportrysy spolu s generálnym sponzorom Sport2000 pre Vás pripravili  testovanie skialpovej výstroje popredných svetových značiek spolu s lavínovými kurzami a večerným amatérskym pretekom Vertical.

Ďalšie články z magazínu

KURZY MOUNTAIN ADDICTION