Cyklo poradca - 1. Typy bicyklov

Cyklo poradca - 1. Typy bicyklov

Zvažujete kúpu nového bicykla? Radi vám pomôžeme pri jeho výbere. Prečítajte si náš článok aké rôzne typy bicyklov sú v ponuke na bikovom trhu.

V prvom rade je potrebné si ujasniť v akých terénoch sa chceme pohybovať. Cestný bicykel s úzkymi pneumatikami nebude vhodnou voľbou pre tých, ktorí si chcú užívať jazdu v teréne a rovnako horský bicykel nie je správnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú rýchlu a svižnú jazdu po asfaltových cestách.

1. Horské bicykle

Svojou robustnejšou konštrukciou sú horské bicykle prioritne určené pre jazdu v terénoch, no ak jazdcovi nezáleží až tak veľmi na rýchlosti, môže horský bicykel používať aj na jazdy po cestách. Široké pneumatiky poskytujú stabilitu, odpruženie zvyšuje komfort a ponúkajú možnosť zdolávať náročné prekážky. Horské bicykle ako napr. Cube AIM SL 2017 sú v súčasnej dobe najrozšírenejšou kategóriou hlavne vďaka svojej univerzálnosti.

Na nenáročné rekreáčne použitie, ako dochádzanie do práce na kratšie vzdialenosti, alebo nenáročné víkendové túry postačí bicykel v cenovej relácii okolo 400€. V cenovej hladine od cca 500€ sú už bicykle vybavené hydraulickými kotúčovými brzdami, väčším počtom prevodov a kvalitnejšími súčiastkami, ako napr. Cube Aim Race 2017. Čím je cena vyššia, tým kvalitnejšie budú použité materiály, technológie a súčiastky. Bicykle v cenách okolo 1000€ už môžme pokladať za bicykle vhodné pre náročných používateľov, napr. Cube Attention SL 2017. V cenách od 1500€ sú už dostupné bicykle s karbónovým rámom ktorý prináša veľmi vysoký komfort jazdy, výborné ovládanie, držanie stopy a dobrý prenos energie, napr. bicykel Cube Reaction GTC 2x 2017. Pretekárske bicykle sa vyskytujú v cenových reláciách od 2000€ a tu už sa veľmi dbá aj na znižovanie hmotnosti, napr. Cube Reaction GTC SLT 2x 2017.

Horské bicykle majú v súčasnosti predovšetkým dva rozmery kolies a to 27,5" a 29". Bicykle s kolesami 27,5" sú vhodné pre ľudí s trochu nižšou postavou, cca do 175 cm a taktiež na jazdy kde sa vyžaduje čo najlepšia manévrovateľnosť. Bicykle s kolesami s veľkosťou 29" sú vhodné pre ľudí s vyššou postavou (cca od 180 cm). Tieto bicykle s väčším kolesom ponúkajú vyšší komfort ako bicykle s menšími kolesami a ich obrovskou výhodou je aj nesmierne široký výber pneumatík. Pre ľudí s nižšou postavou však môžu byť horšie ovládateľné.

Kto si chce užívať jazdu v náročných terénoch a spúšťať sa dolu kopcom krkolomnými svahmi, ten by mal tvážiť kúpu celoodpruženého bicykla ktorý v tomto zmysle znesie vyššiu záťaž a poskytne viac komfortu. U týchto bicyklov však treba rátať s vyššou cenou a náročnejšou údržbou, napr. Cube AMS 100 C:68 race 29 2017.

 

 

 

 

 

 

Podkategórie horských bicyklov:

  • Fatbike - bicykle s extrémne širokými pneumatikami určené na jazdu po snehu, blate, piesku a iných, nie bežných povrchoch
  • All Mountain a Enduro - celoodpružené horské bicykle určené pre jazdu ťažkým terénom. Zdvihy odpruženia sa najčastejšie pohybujú približne v rozmedzí 130 až 160 mm
  • Freeride bicykle - bicykle s ešte vyšším zdvihom odpruženia (približne 150 až 200 mm) do najnáročnejších terénov kde sa veľa zjazduje
  • Dirt - bicykle určené hlavne na skoky a zdolávanie prekážok
  • Zjazdové bicykle - bicykle konštruované výhradne na rýchlu jazdu z kopca

Dámske horské bicykle

Sú osadené rovnakými komponentami ako bicykle pánske, či unisexové, ale majú geometriu a doplnky prispôsobené špecifikám dámskej anatómie. Vďaka nižšiemu umiestneniu vrchnej rámovej rúry umožňujú jednoduchšie nasadanie a zosadanie a taktiež sú kratšie, teda posed na nich je vzpriamenejší a komfortnejší, napr. dámsky horský bicykel Cube Access WLS PRO 2017.

2. Cestné bicykle

Bicykle vhodné výhradne na jazdu po kvalitných povrchoch. Ponúkajú rýchlu jazdu a obvykle nízku hmotnosť. Pre častejšie používanie je dobré, aby takýto cestný bicykel mal aspoň prednú vidlicu karbónovú, lebo lepšie drží stopu a jazda s ňou je pohodlnejšia. Pretekárske cestné bicykle majú celokarbónový rám, 22 prevodov a aerodynamickú geometriu, ako napr. Fuji Transonic LTD 2016.

Fitness bicykle

Podkategóriou sú Fitness bicykle, čo sú vlastne cestné bicykle s rovnými riadidlami a o niečo širšími pneumatikami. Niektoré cestné bicykle majú kotúčové brzdy.

3. Cyklokrosové bicykle

Cyklokrosový bicykel je podobný cestnému, umožňuje však použitie širokých pneumatík a tým pádom i jazdu v určitých terénoch, ako napr. Cube Cross Race 2016.

4. Krosové a Trekkingové bicykle

Krosové a trekkingové bicykle majú obvykle komfortnú geometriu a sú vhodné hlavne na cykloturistiku. Umožňujú jazdu po akýchkoľvek spevnených povrchoch ako asfalt rôznej kvality, poľné cesty či rôzne chodníky, ako napr. KTM L-Race Cross 2017. Na tieto bicykle je možné namontovať široké spektrum doplnkov ako nosiče, blatníky a podobne. Krosový bicykel vybavený na jazdu v mestskej premávke, teda osadený blatníkmi, svetlami prípadne nosičom sa nazýva Trekkingový bicykel.

5. Mestské bicykle 

Bicykle na jazdu po meste na krátke vzdialenosti. K ich výbave väčšinou patria napríklad blatníky, osvetlenie či kryt reťaze. Často majú iba jeden prevod a brzdu v zadnom náboji, prípadne je prevodovka s menším počtom prevodov tiež integrovaná v zadnom náboji. Vyznačujú sa jednoduchou obsluhou aj údržbou. 

6. Freestile a BMX

Bicykle určené do parkov, na rôzne triky a akrobaciu.

7. Elektro bicykle

Bicykle ktoré majú doplnkový pomocný elektromotor. Tento motor má pomocný charakter, teda dodáva časť energie a pomáha zdolávať úseky, na ktoré jazdec vlastnými silami nestačí. Rýchlosť motora je obmedzená do 25 Km/h. Pomocný motor môže byť súčasťou rôzneho typu bicyklov. Napr. Cube Reaction Hybrid HPA Pro 500 2017 alebo Cube Access WLS Hybrid Pro 500 2017
 

Májový výber

Mohlo by vás zaujímať

14. máj 2019

Beh na chatu pri Zelenom plese 2019

Sobota 8.6.2019  sa blíži míľovými krokmi a s ňou aj naše prípravy na jednu z top trailových bežeckých akcií sezóny - Beh na Chatu pri Zelenom plese. S podporou Sportrysy sa uskutoční už  XIV. ročník Beh na Chatu pri Zelenom plese k pamiatke Karla Jakeša I. predsedu Alkan klubu. Preteky sú zároveň nominačné na Majstrovstvá Európy v behu do vrchu.

14. máj 2019

Beh v Raji 2019

V sobotu 1.6.2019 sa uskutoční s podporou Sport Rysy už štvrtý ročník bežeckých pretekov Beh v raji.  Príďte si vychutnať preteky v nádhernom prostredí Slovenského raja s tombolou, bohatým občerstvením a rôznymi atrakciami pre deti.

Ďalšie články z magazínu