ALS memoriál Jána Svočáka

ALS memoriál Jána Svočáka

Prvý ročník Podtatranského krosového polmaratónu – ALS Memoriálu Jána Svočáka sa konal vo Svite. Išlo o charitatívne bežecké preteky. Organizátori Eduard Dindoffer a Martin Svočák sa postarali o ukážkovú organizáciu. Ich cieľom bolo pomôcť ľuďom, ktorí trpia zákernou chorobou svalovej atrofie

Pretekári mohli svojou účasťou pomôcť dvom malým dievčatám. „Odišiel jeden skvelý človek, športovec na zákernú chorobu ALS. Chceli sme aktívne niekomu pomôcť, pretože pánovi Svočákovi už pomôcť nevieme, ale vieme pomôcť ďalším ľuďom, ktorí majú rovnakú alebo podobnú chorobu,“ uviedol dôvod organizovania pretekov Eduard Dindoffer a dodal, že vyzbierané prostriedky pôjdu rodičom Márie Kubovovej z Vikartoviec, pretože pri svalovej atrofii je potrebná starostlivosť rodičov 24 hodín denne.

V rámci charitatívneho behu bola organizovaná aj zbierka vrchnáčikov PET fliaš pre malú Sabínku, ktorá trpí hypotómiou. „Bežcov sme prosili k registrácii doniesť aspoň 15 vrchnáčikov. Avšak každý z nich doniesol oveľa väčšie množstvo, vďaka čomu sa vyzbieralo necelých 60kg,“ s potešením doplnil Martin Svočák.
Záujem odbehnúť si polmaratón pre dobrú vec bol veľký. Počet prihlásených presiahol očakávania organizátorov. „Náš prvý odhad bol okolo 50 účastníkov vzhľadom na prvý ročník, náročnosť trate a na to, že veľa bežcov v tomto skorom období ešte na preteky nechodí. Štvornásobná účasť nás ohromila,“ skonštatoval Svočák.

Pretekárov neodradila ani trať, ktorá bola náročná. Bežci sa popasovali s 21 kilometrovou traťou, kde sa stretli s takmer 700 m prevýšením. Ani vek nebol problémom. Najstarší bežec mal 74 rokov, najmladší 16. „Máme tu veľký výber bežcov. Dali sme si limit bežcov, aby sme to zvládli, ale volali nám ďalší a ďalší aj napriek tomu, že nedostanú medailu ani štartovací balík, ale chceli si to odbehnúť len s číslom, chceli pomôcť. Prišlo 30 žien, zvyšok boli muži, ale tak to býva pri týchto dlhších pretekoch,“ dodal Dindoffer.

Možnosť pomôcť druhým a zmerať si svoje psychické aj fyzické sily prilákalo mnoho pretekárov. „Preteky boli ukážkovo zorganizované. Trať bola veľmi pestrá, ale náročná, keďže kopce na nás čakali až na konci, keď sme už boli unavení. Toto boli moje prvé preteky, prostredníctvom ktorých som dokázal pomôcť,“ prezradil Slavomír Lopuch, ktorý dobehol prvý v kategórií mužov do 20 rokov. Bežecký polmaratón s pomocou malému dievčatku a uctením si pamiatky pána Svočáka spojila aj úspešná bežkyňa spod Tatier Soňa Vnenčáková.

Zdroj: Poprad24

Decembrový výber

Mohlo by vás zaujímať

12. december 2018

Zapoj sa do sútaže ODFOŤ SA S ATOMICOM A VYHRAJ !

Chceme vidieť tvoj ATOMIC ! Odfoť sa so svojimi lyžami, alebo produktom ATOMIC, ktorý doma nájdeš, staň sa našim fanúšikom na Facebooku, hoď nám fotku do komentára a jedna zo skvelých cien bude tvoja! 

Ďalšie články z magazínu

KURZY MOUNTAIN ADDICTION