Návody na údržbu obuvi
ZÁKLADNÉ ZÁSADY PRE OŠETROVANIE A ÚDRŽBU OBUVI
Po zakúpení novej obuvi sa uistite, či ste naozaj zvolili správnu veľkosť a to nosením spočiatku len v domácich podmienkach. Novú obuv noste len kratšiu dobu, aby sa prispôsobila tvaru Vašich nôh. Samozrejme, že ťažšie topánky vyžadujú viac času pokiaľ povolia. Už pred prvým použitím je vhodné obuv naimpregnovať impregnačným prostriedkom. Odporúčame tiež, aby ste obuv nosili najprv na kratšie prechádzky, predtým ako s nimi vyjdete na dlhšie turistické trasy. Uvedené rady Vám pomôžu k tomu, aby ste boli s obuvou spokojní a cítili sa v nej čo najpohodlnejšie, bez akýchkoľvek problémov.
Na každý šport je vhodný iný druh obuvi. Pri výbere zvážte, k akému účelu bude používaná. Obuv by mala byť vyberaná zvlášť starostlivo s dôrazom na presne zvolenú veľkosť a šírku. Týmto predídete predčasnému zničeniu obuvi.
Športová obuv je rozdelená podľa účelovosti do skupín:
-
Bežecká obuv - zo syntetickej usne a gumenou podošvou vhodná na bežecký tréning i na chôdzu na čo najsuchších cestách. Pri opakovanom namočení a nevhodnom používaní môže dôjsť k celkovému poškodeniu obuvi.
-
Bežecká trailová obuv- zo syntetickej aj prírodnej usne a podošvou s hlbokým dezénom je určená na náročný terén. Zvršok je vysoko odolný a pevný. Vhodná na beh v prírode.
-
Tretry - kombinácia syntetickej usne s gumenou podošvou a kovovými štuplami v prednej časti podošiev. Účelová obuv vhodná iba na špeciálne povrchy. Tenisová obuv - zo syntetickej aj prírodnej usne je určená pre závodných aj rekreačných hráčov. Nie je vhodná na intenzívne (celodenné) používanie. Pri nevhodnom použití môže dôjsť k poškodeniu podošvy aj zvršku, hlavne pri obuvi s použitím textilných materiálov (canvas a pod.).
-
Basketbalová obuv je okrem basketbalu určená aj na iné halové športy napr. hádzaná, volejbal a pod.. Nie je vhodná na drsný povrch (asfaltový, betónový a pod.). Môže dôjsť k poškodeniu podošvy.
-
Futbalová obuv - zvršok je vyrobený mäkkej hovädzej a syntetickej usne.
-
Tréning - obuv do posilňovní, hál a pod. je určená pre rekreačné a vrcholové cvičenia v posilňovniach. Používaním obuvi vo vonkajšom prostredí môže dôjsť k predčasnému opotrebeniu obuvi (hlavne zvrškového materiálu) a poškodeniu podrážok alebo k ich „zvráskaveniu“. Je nevhodná na bežné nosenie.
-
Plážová obuv do bazénov, sáun a pod. - nevhodná na celodenné používanie. Pri intenzívnom používaní môže dôjsť k ich poškodeniu.
-
Halová obuv - je určená na všetky druhy športu (okrem sálového futbalu) v halách posilňovniach (napr. volejbal, hádzaná a pod.).
-
Alternatívne športy -obuv určená k netradičným športom (napr. skateboard, BMX...).
-
Vychádzková obuv - obuv určená k oddychu (prechádzky a pod.).
-
Turistická obuv - obuv určená k turistike, prechádzkam v prírode a pod..
-
Lezecká obuv – obuv určená výhradne k horolezectvu a športovému lezeniu.
Jednotlivé typy materiálov obuvi
Hladká koža
Hladké kože majú jemne štruktúrovaný povrch s malými pórmi, ktorý môže byť spracovaný v matnom alebo lesklom prevedení. Koža nie je vodu-nepriepostný materiál, ale vodo-odpudivosť Vašej obuvi môže byť zvýšena pomocou špeciálnych krémov - impregnátorov. Napriek tomu nie je kožená obuv vhodná do daždivého počasia. Premáčanú koženú obuv sušte postupne, bez tepelného zdroja. Obuv je dobré vypchať novinovým papierom a po uschnutí napustiť a zvláčniť vhodným krémom. Hladkú koženú obuv ošetrujeme špeciálnym krémom. Doporučujeme držať sa zásady - kvalitnejšia obuv vyžaduje kvalitnejší krém. Krém v odpovedajúcom farebnom odtieni nanesieme na obuv, rozotrieme a preleštíme najlepšie flanelovou handričkou.
Leštená koža
Leštená koža je veľmi akostná hladká koža, ktorá bola vyleštená do vysokého lesku. Vzhľad je veľmi vytieňovaný. Obuv s touto povrchovou úpravou sa ošetruje rovnakým spôsobom ako obuv z hladkej kože.
Lakovaná koža
Lakovaná koža vykazuje celkom hladký a vysoko lesklý povrch, ktorý vznikol lakovou úpravou kože. Táto obuv sa zbavuje nečistôt tiež pomocou vlhkej handričky, impregnácia by však mohla tento povrch porušiť. K starostlivosti sa používa špeciálny krém na lakovanú kožu a flanelová handrička.
Nubuk a velúr
Nubuk je koža brúsená na líci. Povrch na dotyk pôsobí zamatovo ako broskyňa. Velúr je naopak brúsený na rube. Vlas zostáva na povrchu. Ľudový názov pre velúr je "semiš". Nubukový i velúrový povrch sa ošetruje rovnakým spôsobom. Na impregnáciu je najvhodnejšie používať vodo-odpudzujúci sprej a to v odpovedajúcom farebnom odtieni. Velúrovú a nubukovú obuv ošetrujeme rovnakým spôsobom. Na impregnáciu je najvhodnejšie používať vodo-odpudzujúci sprej a to v odpovedajúcom farebnom odtieni. Velúrovú a nubukovú obuv ošetrujeme vykefovaním, najlepšie špeciálnymi gumovými kefkami. Pri väčšom opotrebovaní môžeme použiť farebné, ale aj bezfarebné spreje alebo čiastiace kocky.
Nepremokavá obuv s membránou
Obuv vyrobená z prírodnej kože, prípadne z prírodnej kože v kombinácii s textilným materiálom (Cordura®, polyester a pod.). Niektoré modely sú vybavené aj membránou. Táto zaručuje zvýšenú odolnosť voči preniknutiu vody, nepriaznivým poveternostným vplyvom a zároveň má schopnosť odpariť vlhkosť zvnútra obuvi. Kožu je potrebné ošetrovať výživou pre kožu, ktorá zachováva jej vláčnosť. V prípade vybavenia membránou používajte k údržbe prostriedky, ktoré sú atestované. Nikdy nepoužívajte impregnácie na báze tukov alebo voskov, ale skôr impregnačné spreje.
Povrch obuvi z plastov, koženiek a iných technických plastov
Obuv sa jednoducho čistí vodou a po opláchnutí sa vytrie mäkkou, suchou a čistou handričkou. Na obuv z týchto materiálov sa nesmú používať bežné krémy ani leštidlá.
Gumová obuv a doplnky
Gumáky, crocsy, žabky sa rovnako tiež umývajú vlažnou vodou a následne sa nechajú voľne uschnúť. Vnútorná časť sa udržuje v dobrom stave pravidelným voľným vysúšaním potu. Varovanie: Pri jazde na eskalátore stojte vždy v smere jazdy, nedotýkajte sa bočných stien blízko pohyblivých schodov, opatrne nastupujte a vystupujte, deti držte za ruku a dohliadajte na ne.
Jib bitz - Topánkové amulety sú jedinečné, farebné výrobky pre deti, ktorými si prispôsobia topánky Crocs. Topánkové amulety pozostávajú z jedného kusu. Jednoducho ich vtlačte do požadovaných otvorov topánok Crocs. Pri vyberaní Jib Bitz tlačte z vnútornej časti topánky a neťahajte ho z hora. Varovanie: Topánkové amulety Jibbitz sú malé predmety. Uvedomte si, že môže hroziť nebezpečenstvo zadusenia a preto nie je vhodné, aby boli s nimi v kontakte deti do troch 3 rokov bez dozoru.
Textilná obuv
Čistí sa jemným kefovaním a podľa druhu textilu a povahy znečistenia tiež vytieraním za vlhka. Textilnú obuv odporúčame impregnovať a čistiť k tomu určenými prostriedkami. Textilná obuv sa neperie.
Lezečky
Sú vyrobené iba za účelom lezenia po skalných stenách a umelých lezeckých stenách. Pozorne vyberte a vyskúšajte správnu veľkosť a najlepšie vyhovujúce strihové prevedenie. Obuv obúvajte plynulých pohybom a ťahom za putká v pätovej časti topánky. Obuv používajte vždy riadne zašnurovanú, aby nedochádzalo k pohybu chodidla v topánke a tým k poškodeniu vnútornej stielky. Šnúrky majte vždy zaviazané až do posledného otvoru, aby nedošlo k poškodeniu pútok. Obuv nie je určená do vlhka a mokra. Navlhnutá obuv (napr. potením nôh) sa nesmie sušiť v kontakte, ani v bezprostrednej blízkosti tepelných zdrojov. Pred sušením obuv napnite alebo vyložte savým materiálom (novinami). Obuv chráňte pred chemikáliami a ostrými predmetmi. Sledujte priebežne stav obuvi a v prípade bežného opatrenia jednotlivých častí zaistite ich opravu. Obuv po každom použití očistite a ošetríte podľa typu materiálu vhodnými prostriedkami na obuv. Obuv neperte v pračke a nečistite chemickým spôsobom.
Návod na ošetrenie obuvi - všetky druhy:
-
obuv čistite ručne vo vlažnej vode do 30°C
-
pri čistení a údržbe používajte prípravky doporučené pre príslušný materiál,
-
pri čistení používajte molitanovú špongiu, prípadne jemnú kefku
-
vybrať vnútorné vložky a naplno otvorenú obuv nechať vysušiť pri izbovej teplote /nevystavujte obuv v blízkosti tepelných zdrojov
-
pri sušení nevystavujte obuv priamemu slnečnému žiareniu
-
obuv nesušte ani v sušičkách
-
pri ošetrení nepoužívajte tvrdé kefy, tieto obuv poškodzujú
-
používanie vysokoúčinných pracích prostriedkov pôsobí nepriaznivo na syntetickú aj prírodnú kožu
-
obuv neperte v práčke
Po zakúpení je nutné sa o obuv riadne starať, aby sa predišlo skoršiemu opotrebeniu a zabránilo tak prieniku vlhkosti do obuvi alebo nečistôt do štruktúry materiálu. Preto odporúčame zakúpenie impregnácií, ktoré svojím zložením a použitím zaručia pocit sucha, uchovanie potrebných vlastností topánok. Impregnácie možno zakúpiť v rôznych podobách a líšia sa chemickým zložením, ktoré sú prispôsobené materiálu príslušného modelu. Úlohou impregnácií je zabránenie prenikaniu vlhkosti do obuvi a nečistôt do štruktúry materiálu.
Rozsah impregnačných výrobkov je v súčasnosti nielen rozšírený, ale tiež obľúbený, a to ako v počte druhov, tak i kvalite. Veľmi dôležitým faktorom čistiacich a ošetrujúcich prípravkov sú prísady a zloženie - živočíšne tuky, stromové oleje. Kvalitná impregnácia je dôležitá u obuvi s nepremokavým a priedušným materiálom v podšívke. Bez použitia impregnácie má výrobok bližšie k tendencii nasiaknutia a vniknutia nečistoty do materiálu, čo vedie k zníženiu priedušnosti.
Kvalita prípravkov sa vyznačuje rýchlosťou preniknutia do vrchného materiálu a nesmie zabrániť odvodu telesných pár z vnútornej strany obuvi. Úlohou prostriedkov je ochrana proti zašpineniu, zabraňuje vsakovaniu vody. Dĺžka pôsobenia účinnosti impregnácie záleží na intenzite používania obuvi a na výške klimatických podmienok. Pri náročných klimatických podmienkach dochádza k vysychaniu prírodných látok z usne a tým dochádza k strate pružnosti a vláčnosti, dokonca môže obuv začať aj praskať. Preto obuv odporúčame naimpregnovať vhodným prípravkom pred prvým použitím a tiež obuv striedať.
Druhy impregnácií
Spreje
Mali by sa používať na vyčistenú a suchú obuv, týmto postupom bude zaručená účinnosť. Sú väčšinou vyrábané na báze silikónu (u niektorých svetlých odtieňov po použití môže dôjsť k nepatrnému stmavnutie) alebo fluorcarbonu (FC, preniká do celej štruktúry usne, je všeobecne účinnejšia). Výhodou sprejových impregnácií je spravidla univerzálne použitie, možno ich teda využiť aj na brúsené materiály a textil (nezlepujú vlas usne, ľahko sa aplikujú, zaručujú zachovanie pôvodného vzhľadu usne). Tiež príliš nebránia odvodu telesných pár z vnútra obuvi a ľahšie vnikajú do hĺbky kože či iných materiálov.
Tekuté impregnácie
Impregnačné látky sú vpravované do materiálov formou roztokov. Ich účinnosť je veľmi dobrá, pretože sa dostanú do celej štruktúry materiálu. Roztok nanášajte pokiaľ možno v ochranných rukaviciach alebo použite handričku. Ošetrený musí byť celý povrch, na špičkách môžete trochu pridať. Nechajte preschnúť na vzdušnom mieste po dobu 24 hodín. Konkrétne použitie je uvedené vždy na prípravku.
Tuky a vosky
Živočíšne aj rastlinné, sú síce výdatnejšie a zároveň obsahujú aj látky na výživu usne, ale nie sú vhodné na textil a brúsené materiály (nubuk), môžu mať na svedomí zmenu vzhľadu zvršku materiálu (zlepenie vlasu usne) a tiež viac obmedzujú odvod telesných pár. Vhodné sú predovšetkým na hladké usne.
Upozornenie pre všetky impregnácie: extrémne horľavé, škodlivé pre vodné organizmy. Uchovávajte uzavretý obal mimo dosahu detí a ohňa. Nevdychovať, nefajčiť v blízkosti, používať iba v dobre odvetraných priestoroch. Vyhnite sa kontaktu s očami. Obal zneškodniť v zberni pre nebezpečné odpady. Nevystavujte slnečnému žiareniu a teplotám nad 50 stupňov.
Skladovanie obuvi
Pred dlhodobejším skladovaním obuv dôkladne vyčistite, nakrémujte vhodným prípravkom. Najvhodnejšie je napnúť ju na napinák obuvi, aby počas skladovania nestratila svoj tvar (napinák je možné nahradiť aj vypchatím obuvi novinami tak, aby ste zachovali jej tvar a nezdeformovali ju a odložiť v krabici na suché miesto.
Nevyhnutnosť ošetrovania v zimnej sezóne
V zimnej sezóne v dôsledku posypu ulíc chemickými prostriedkami je pravidelná starostlivosť o obuv nevyhnutná. Jej pravidelným krémovaním znížite prenikaniu vlhka do obuvi, praskaniu materiálu a predĺžite životnosť vašej obuvi. Obuv striedajte často, najmä v daždivom počasí, sušte pri izbovej teplote, nikdy nie na tepelnom zdroji -radiátor. U ručne šitej obuvi môže dôjsť k prepúšťaniu vlhkosti cez otvory, ktoré vznikajú pri šití – takúto obuv pred prvým obutím dôkladne ošetrite krémom so včelím voskom, ktorý upchá otvory po ihle a pravidelným krémovaním docielite zníženie priepustnosti.