Otváracie hodiny  predajne - OC Storeland Po-Ne: 9:00-20:00

23. apríla 2014

Autor: Michal Kriššák

Speedhiking a čo naň?

Speedhiking a čo naň?

Čo je to speedhiking? Akú výstroj budete potrebovať na speedhiking? Ako začať so speedhikingom? To sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Speed Hiking je špecifický druh vysokohorskej turistiky. Pohyb v horách za rýchleho tempa či skôr poklusu sa stáva čoraz populárnejší. Časy uvedené na turistických značkách pre nich nezamenajú dôležitý údaj. Speed hikeri sa ich snažia prekonávať a posúvať svoje hranice na čoraz nižšie časy "výbehu" na vrchol. Bežná dvojdňová túra môže trvať pri vysokom tempe jeden deň, trojhodinový výstup za hodinu a pol.

Pri speedhikingu sú namáhané svaly nôh, trupu a celú hornú časť tela. Neustále sa meniaci terén dobre podporuje kondíciu, srdcovú činnosť a krvný obeh. Nemal by Vám preto chýbať merač tepovej frekvencie.

Ak si plánujete vyskúšať tento štýl, potrebujete mať výstroj, ktorá bude maximálne ľahká. Okrem toho potrebujete vhodné topánky, priedušné oblečenie, palice a ľahký batoh.

Topánky na speedhiking

Prudké stúpanie do kopca dáva zabrať nohám a špeciálne kolenám. Preto je to najdôležitejšia výstroj na speedhiking. 

Batoh a čo doň

Okrem vhodnej obuvi potrebujete aj kvalitný batoh. Každý gram navyše totiž zvyšuje záťaž nielen na nohy, ale aj na chrbticu. Batoh by mal byť ľahký, s premysleným nosným systémom, ktorý bude poskytovať maximálne vetranie a minimálny kontakt s chrbtom. 

Na jednodňový speed hiking si do batohu zbaľte len tie najnutnejšie veci. Ľahká mikina, ľahká bunda, lekárnička, voda, energetická tyčinka, prípadne niečo malé na zjedenie.

Palice

Na speedhiking potrebujete aj palice, aby Vám zabezpečili stabilitu a istotu pri došlape počas vysokej rýchlosti. Môžte si vybrať palice na nordic walking alebo trekingové palice.

Jedlo

Počas prestávky si dajte energetickú tyčinku - zaberie málo miesta a poskytne dostatok energie na ďalšej ceste. Pocit hladu počas behu nebudete cítiť. 

Priebeh speedhiking túry

Túra v rýchlom tempe by mala byť rozdelená do troch fát:

  1. Zahriatie, kedy pripravíte svalstvo na telesnú záťaž;
  2. Hlavný tréning, kedy bežíte v tempe;
  3. Odpočinok.

Pri začiatkoch je dôležité stupňovať výkon. Skúste si prejsť turistickú trasu rýchlejšie ako obvykle. Zmerajte si čas a pri ďalšom pokuse prejdite tento úsek znova o niečo rýchlejšie.

Dôležité je, aby ste nič neprehnali - dodržujte rýchlosť, ktorá Vám ešte nerobí žiaden problém a nezvoľte si vzdialenosť, ktorú nezvládnete.

Veríme, že Vás tento štýl turistiky, respektíve nového štýlu fitness zaujme a že si vychutnáte naplno šport aj pobyt v prírode.
 
Tím Sportrysy.sk