Otváracie hodiny predajne - OC Storeland Po-Ne: 9:00-20:00
22. júla 2018
Autor: Michal KriššákBezpečnostné tipy pre beh v technickom teréne
Horský bežec a horolezec, člen tímu La Sportiva Mountain Running Nick Elson ponúka bezpečnostné tipy pre beh v technickom teréne.
Horskí bežci čoraz viac objavujú výzvy a benefity efektívneho pohybu v technickom teréne. Kombinácia fitness a ľahkého prístupu umožňuje pohybovať sa s relatívnou slobodou v nádhernom horskom prostredí. Prechod do technického terénu však nesie riziká, ktoré nemusia byť vždy zrejmé, najmä pre bežcov s predtým limitovanými skúsenosťami v horách.
Na rozdiel od mnohých bežcov som prešiel na technický beh v horách z lezenia. Mám šťastie, že v horách strávením veľa času nielen s elitnými bežcami, ale aj s veľmi dobrými horolezcami. Hoci tento článok zďaleka nepopisuje všetko, je tu niekoľko tipov, ktoré som vybral, aby som pomohol bežcom, ktorí sa chcú efektívne a bezpečne pohybovať na strmších skalách.
Plánovanie
Mnohí z najlepších horolezcov sú neuveriteľne detailný v tom zmysle, že plánujú a pripravujú sa na svoje výstupy, vážia každý kus výstroja a analyzujú všetky aspekty stúpania. Medzitým sa niekedy zdá, že bežci dávajú prednosť len tomu, aby si obliekli topánky a bežali tam, kde ich nohy zoberú. Pravdou však je, že pri zvolení technickejšieho a potenciálne nebezpečnejšieho terénu môže trochu plánovania pred výletom nielen zefektívniť, ale aj umožniť lepšie informované a bezpečnejšie rozhodnutia. Často som zistil, že keď beriem príležitostný postoj k tomu, čo očakávam, že to bude príležitostný cieľ, narážam na ťažkosti, ktorým by sa dalo vyhnúť s dôslednejším prístupom.
S takmer ohromujúcim množstvom informácií, ktoré sú k dispozícii dnes, je plánovanie oveľa jednoduchšie ako v minulosti, mám na mysli napríklad renomované blogy pre športovcov, príspevky zo sociálnych médií, aktivity Strava, on-line a tlačení sprievodcovia, Google Earth a dobré topografické mapy. Rovnako však ako skoro pri všetkom, čo je vo verejnej sfére, je dôležité si overiť a zvážiť zdroj informácií pri posudzovaní ich spoľahlivosti. Ale prinajmenšom váš prieskum by vám mal dovoliť urobiť odhad o tom, ako dlho bude trvať dokončenie konkrétnej trasy.
Som pevne presvedčený, že vložená energia do plánovania, robí následne dobré a informované rozhodnutia v horách a umožní predísť na prvom mieste nehodám. Ak by sa vám, alebo niekomu z vašich partnerov stalo niečo neočakávané, pravdepodobne to bude neuveriteľne stresujúca situácia, takže je najlepšie mať k dispozícii plán. Predovšetkým premýšľajte o tom, ako zaistiť prvú pomoc a ako budete komunikovať s vonkajším svetom. To, čo sa rozhodnete robiť, závisí od toho, kde ste, od toho, čo robíte a od tolerancie voči riziku. Pri rozhodovaní však uvažujte o komforte svojich partnerov, vašich blízkych a všetkých prípadných záchrancov.
Podmienky
Prispôsobte svoje ciele počasiu a podmienkam. Na rozdiel od pretekov, ktoré sledujú stanovenú trasu v stanovenom čase, beh v horách vám umožňuje slobodne si vybrať, kam idete a kedy. Niektoré ciele môžu byť realizovateľné len počas veľmi dobrého počasia. Flexibilita vašich cieľov vám umožní najväčšiu šancu na úspech. Zvážte aspekt trás, po ktorých plánujete behať. Severne orientované trasy budú pravdepodobne v tieni a preto budú mať viac snehu aj na začiatku letnej sezóny.
Výbava
Pre technické terény hľadajte bežecké topánky s pomerne lepkavou gumovou podrážkou (väčšinou používam Lasportiva Helios SR, Mutant a TX2). Výraznejšia podrážka môže byť užitočná, ak plánujete behať veľa na snehu, ale menšie výstupky budú na skalách oveľa lepšie.
Pád kameňov je jedným z najväčších nebezpečenstiev v horách. Zriedka ľutujem, že nosím prilbu a budem ju nosiť kedykoľvek keď predpokladám, že budem v teréne, kde je možnosť pádu kameňov. Poznám niekoľko ľudí, ktorí ďakujú za život tým, že nosili prilbu.
Voda je jedným z najťažších vecí, ktoré je potrebné nosiť, takže stojí za to starostlivo plánovať. Nebehajte automaticky každý beh s plnými fľaškami, ak viete, že po ceste bude možnosť si vodu nabrať. Príležitostne môže byť užitočná napr. slamka na popíjanie vody z ťažko dostupných miest. Jednou z výhod cestovania do vzdialených vysokohorských oblastí je to, že zvyčajne môžete piť vodu bez akéhokoľvek druhu filtrácie. Avšak, ak sa nachádzate v blízkosti obývaných alebo obchodovaných oblastí, filtračné a dezinfekčné tabletky sú najľahšie riešenie. V horách osobne plánujem jesť o niečo menej, ako by som bol jedol obyčajne, a to hlavne preto, aby ste celý deň nenosili s vami všetko jedlo. Avšak ak to nedopadne úplne tak, ako bolo naplánované, môže byť užitočné mať niekoľko núdzových gélov (alebo v mojom prípade, cukríkov), ktoré je možné ľahko uskladniť.
Mountain Running vyžaduje vyváženie medzi minimalizáciou hmotnosti a dostatočnou prípravou. V závislosti od vašej tolerancie voči riziku netreba brať každý kus vybavenia, ktoré by sa mohlo zdať "nevyhnutné"
Technický terén
Pri behu v technickom teréne odolajte pokušeniu sa ponáhľať. Namiesto toho sa zamerajte na pomalé, plynulé a presné pohyby, rovnako treba mať čas na testovanie akéhokoľvek podozrivého kameňa (skúste úder s dlaňou alebo kop - počúvajte akékoľvek duté zvuky). Tento prístup vám umožní cítiť uvoľnenie a dôveru, čo v konečnom dôsledku zvýši účinnosť a efektivitu behu. Anglický termín "scrambling" sa často používa na označenie terénu, kde sú potrebné ruky na pohyb smerom nahor, ale mnohí ľudia pri ňom nepoužívajú lano. Možno povedať, že tento terén je o niečo menej náročný ako "skutočné" lezenie, pretože nie je potrebná žiadna technická výbava, alebo dôkladná vedomostná základňa. Avšak v skutočnosti je scrambling jednoducho povedané voľné sólo lezenie, kde dôsledky chyby sú vo všeobecnosti oveľa horšie, ako keby ste boli naviazaní na lano.
Zatiaľ čo je prirodzené obávať sa technicky náročných pohybov, často je to mierne ľahký terén, kde vznikajú nehody. Keď je lezenie náročnejšie, pravdepodobne mu venujete oveľa väčšiu pozornosť, ale je potrebné ostať opatrný a sustredený aj keď je terén opäť ľahší. Mnoho nebezpečenstiev, ako je voľná skala, tenká vrstva ľadu alebo jednoduchá neopatrnosť, nesúvisia s technickými problémami a môžu mať vážne následky.
Budujte skúsenosti pomaly
Mnohé z pozitívnych atribútov úspešných bežcov, ako je tvrdohlavosť, usilovnosť, posadnutosť úspechom i možno iracionálne sebavedomie môžu byť v horách veľmi nebezpečné. Skákanie do objektívneho nebezpečenstva a dúfanie v to najlepšie by mohlo byť efektívnou stratégiou pri behaní maratónu, ale ak dôsledky chýb sú oveľa horšie oplatí sa byť trpezlivý a vybudovať si svoje schopnosti a skúsenosti pomaly v priebehu času. Hory sú komplexné prostredie a je potrebné získavať skúsenosti postupne, zistiť svoje slabiny a byť schopní robiť zodpovedné rozhodnutia.
Rovnako je dôležité byť ochotný zlyhať, často a opakovane. "Radšej smrť ako DNF (bežecká skratka pre nedokončenie pretekov)" môže byť dobrým mottom, keď ste vyčerpaní blízko konca, ale má potenciál naplniť doslovný skôr ako obrazový význam v horách. Motto, ktoré sa páči mne je "vráť sa nažive, vráť sa s priateľmi, dostať sa na vrchol - v tomto poradí."
O autorovi
La Sportiva športovec Nick Elson je bežec, horolezec a lyžiar žijúci v mestečku v Squamish v Kanade. Jeden deň vyliezol napríklad nos na El Capitan, alebo severnú stenu Eigeru. Má radosť v súťažiach technických tratí na všetkých vzdialenostiach.