Porovnanie lavínových batohov BCA vs. Snowpulse

Porovnanie lavínových batohov BCA vs. Snowpulse

Dnes, v dobe aktívnej lavínovej ochrany, prevláda na trhu veľké množstvo lavínových airbag batohov. V princípe sú všetky lavínové batohy o tom istom, porovnali sme pre Vás dva žiadané značky lavínových batohov - BCA a Snowpulse.

Lavínový batoh funguje na systéme potiahnutia šnúrky v prípade, že sa ocitnete v lavíne. Tým sa aktivuje nafúknutie vzduchového vaku (prípadne vakov), ktoré nás udržia na povrchu lavíny alebo čo najbližšie k povrchu.

Druhy lavínových batohov

Batohy sa ale líšia v systéme nafúknutia. Poznáme tri druhy:

 1. BCA - Patróna na stlačený vzduch aktivuje veľký záhlavný vak. Výhodou je, že si môžete patrónu sami plniť, respektíve nachať si ju naplniť v plničkach plynov a potápačských fliaš. Patróna má vlastný manometer, čiže kedykoľvek máte istotu, že nestratila potrebný tlak. Nevýhodou je celkovo vyššia hmotnosť a nedostupnosť karbónovej verzie. Tento systém podporuje okrem lavínových batohov BCA (BCA Float 27) aj značka K2, ktorá disponuje lavínovými batohmi K2 Backside.
 2. Snowpulse - dnes patriaci pod batohy Mammut, používa pyrotechnícký plyn a 
 3. má vak v tvare U, ktorý podľa výrobcu lepšie ochráni hlavu. V ponuke je oceľová kartuša alebo karbónová s úsporou 168 g. Vybrať si tiež môžte, či chcete náplň vzduch alebo dusík. Mammut dnes ponúka celú kolekciu lavínových batohov so systémom Snowpulse.

Porovnanie lavínových systémov BCA a Snowpulse

V nasledujúcej tabuľke sme pre Vás zhrnuli výhody a nevýhody týchto systémov nafúknutia.

  BCA Snowpulse
Plusy
 • periférne videnie
 • kartuša s manometrom
 • lepšia ochrana hlavy
 • možnosť výberu náplne - vzduch alebo dusík
 • oceľová alebo karbónová kartuša s úsporou hmotnosti
 • kartuša s manometrom
 • vyšší tlak (vzduchová 207 bar, dusík 300 bar)
Mínusy
 • nedostupnosť karbónovej verzie
 • len verzia plnená vzduchom
 • menší tlak (186 bar)
 • vyššia cena vzduchom plnenej kartuše

 

Aj keď máte ten najlepší batoh, najbezpečnejšie je sa do žiadnej lavíny nedostať. Pred túrou je dôležité dôkladne poznať terén, predpoveď počasia, lavínovú situáciu. Spraviť si sondu a správne sa rozhodnúť. Ak to neviete, odporúčame lavínový kurz. U nás ho môžte bezplatne absolvovať po zakúpení lavínovej výbavy Pieps

Júlový výber

Mohlo by vás zaujímať

11. júl 2017

Memoriál Jána Stilla 2017 - propozície

V sobotu 15.7.2017 sa v obci Nová Lesná uskutoční 18. ročník známych bežeckých pretekov - Memoriál Jána Stilla 2017, ktorý je zároveň predposledným behom zo série TATRY PRESTIGE TOUR 2017.

10. júl 2017

Recenzia - Bunda Montura Fly Jacket

Recenzia na extraľahkú vetruodolnú bundu Montura Fly Jacket, ktorá poslúži pri náhlych zmenách počasia všetkým aktívnym horským nadšencom

Ďalšie články z magazínu