Porovnanie lavínových batohov BCA vs. Snowpulse

Porovnanie lavínových batohov BCA vs. Snowpulse

Dnes, v dobe aktívnej lavínovej ochrany, prevláda na trhu veľké množstvo lavínových airbag batohov. V princípe sú všetky lavínové batohy o tom istom, porovnali sme pre Vás dva žiadané značky lavínových batohov - BCA a Snowpulse.

Lavínový batoh funguje na systéme potiahnutia šnúrky v prípade, že sa ocitnete v lavíne. Tým sa aktivuje nafúknutie vzduchového vaku (prípadne vakov), ktoré nás udržia na povrchu lavíny alebo čo najbližšie k povrchu.

Druhy lavínových batohov

Batohy sa ale líšia v systéme nafúknutia. Poznáme tri druhy:

 1. BCA - Patróna na stlačený vzduch aktivuje veľký záhlavný vak. Výhodou je, že si môžete patrónu sami plniť, respektíve nachať si ju naplniť v plničkach plynov a potápačských fliaš. Patróna má vlastný manometer, čiže kedykoľvek máte istotu, že nestratila potrebný tlak. Nevýhodou je celkovo vyššia hmotnosť a nedostupnosť karbónovej verzie. Tento systém podporuje okrem lavínových batohov BCA (BCA Float 27) aj značka K2, ktorá disponuje lavínovými batohmi K2 Backside.
 2. Snowpulse - dnes patriaci pod batohy Mammut, používa pyrotechnícký plyn a 
 3. má vak v tvare U, ktorý podľa výrobcu lepšie ochráni hlavu. V ponuke je oceľová kartuša alebo karbónová s úsporou 168 g. Vybrať si tiež môžte, či chcete náplň vzduch alebo dusík. Mammut dnes ponúka celú kolekciu lavínových batohov so systémom Snowpulse.

Porovnanie lavínových systémov BCA a Snowpulse

V nasledujúcej tabuľke sme pre Vás zhrnuli výhody a nevýhody týchto systémov nafúknutia.

  BCA Snowpulse
Plusy
 • periférne videnie
 • kartuša s manometrom
 • lepšia ochrana hlavy
 • možnosť výberu náplne - vzduch alebo dusík
 • oceľová alebo karbónová kartuša s úsporou hmotnosti
 • kartuša s manometrom
 • vyšší tlak (vzduchová 207 bar, dusík 300 bar)
Mínusy
 • nedostupnosť karbónovej verzie
 • len verzia plnená vzduchom
 • menší tlak (186 bar)
 • vyššia cena vzduchom plnenej kartuše

 

Aj keď máte ten najlepší batoh, najbezpečnejšie je sa do žiadnej lavíny nedostať. Pred túrou je dôležité dôkladne poznať terén, predpoveď počasia, lavínovú situáciu. Spraviť si sondu a správne sa rozhodnúť. Ak to neviete, odporúčame lavínový kurz. U nás ho môžte bezplatne absolvovať po zakúpení lavínovej výbavy Pieps

Januárový výber

Mohlo by vás zaujímať

19. január 2017

Ortovox Andermatt Jacket

Radšej jazdíš off-piste? Je plávanie proti prúdu tvojím mottom? Potom 2L ANDERMATT JACKET z línie SWISSWOOL BLACK je určená práve pre teba. Je iná ako všetky ostatné freeride bundy, no zároveň spĺňa všetky požiadavky na extrémnu funkčnosť

9. január 2017

Ortovox Haute Route

Nemecká spoločnosť ORTOVOX je známa predovšetkým ako značka lavínových bezpečnostných produktov, ktoré sú rokmi preverené, a sú celosvetovo uznávané pre svoju spoľahlivosť a dobrú životnosť. Postupne pridala do svojej ponuky batohy a sofistikované oblečenie zo 100% ovčej vlny. Aj napriek povestnej nemeckej serióznosti sú jednotlivé série oblečenia i batohov farebne výstredné s nádychom zmyslu pre humor.

Ďalšie články z magazínu

mountain_addiction