Peter Žiška: Čo čakať a čo si vziať na Sparťana do Jasnej

Peter Žiška: Čo čakať a čo si vziať na Sparťana do Jasnej

Pozrite si, čo Vás bude čakať na zimnom preteku Reebok Spartan Race už tento víkend v Jasnej. Na čo sa pripraviť a ako sa obliecť, to Vám poradí Peter Žiška.

Peter Žiška sa na unikátny zimný pretek Winter Spartan Race pripravoval tvrdým tréningom v kopcoch a otužovaním.

Aký bude Winter Spartan Race?

Keďže preteky budú v Jasnej a je to lyžiarske stredisko, všetci môžete očakávať sneh. Aj keď si ľudia myslia, že budú behať v blate a teplej vode, opak bude pravdou, pretože teploty by sa mali pohybovať okolo -3°C.

Peter Žiška si bol otestovať terén minulý týždeň a odkazuje: "Bolo tam veľmi veľa snehu, na vrcholu Chopku aj niekoľko sto metrov pod ním bol veľmi ľadový podklad, takže treba vedieť behať po snehu a ľade, čo je iné ako po suchej a pevnej zemi."

Technika behu v snehu a ľade

"Tí čo nebudú vedieť precítiť odraz tak sa vytrápia. Ak chcete dobre behať po snehu, musíte behať s ľahkosťou, nie veľmi silovo, odraz by mal trvať čo najkratšie, aby sa podložka pod vami neposunula. Do kopca treba bežať klasicky cez špičky a robiť skôr kratšie kroky a frekvenčnejšie, naopak dolu kopcom by ste mali v snehu behať cez pätu, aby ste čo najlepšie rozložili svoju hmotnosť a zaborili sa tak do snehu čo najmenej, predídete tak aj pošmyknutiu.
Predpokladám, že budú len kopce a zbehy, roviny v Jasnej moc nie sú, takže sa treba fyzicky pripraviť na dlhý šprint, z môjho pohľadu to bude asi môj najdlhší šprint, pričom doteraz môj najdlhší šprint bol okolo 54 minút v Krynici, kde sa tak isto bežalo po zjazdovke a predpokladám, že toto bude o niečo dlhšie. Treba sa pripraviť na chlad, hmlu, vietor a nevylučujem ani vodu, keďže v dolnej časti zjazdovky je nádrž s vodou na zasnežovanie, ktorú môžu organizátori využiť ako prekážku."

Obuv na zimný Reebok Spartan Race

Treba preto zvoliť vhodnú obuv s čo najväčším gripom. Ja pobežím v Allterrainoch od Reeboku, ak bude voda, budú tieto tenisky o to výhodnejšie, lebo veľmi dobre odvádzajú vodu a nenasiakavajú tak ako ostatné bežecké tenisky, čo som mal.

Oblečenie na zimný Reebok Spartan Race

"Určite pôjdem v elastickom bežeckom tričku s dlhými rukávmi a podľa teploty budem mať krátke bežecké elasťáky nad kolená a kompresné podkolienky, ak bude väčšia zima – to je pod -5°C – pôjdem v dlhých elastických bežeckých nohaviciach. V neposlednom rade netreba zabudnúť na rukavice a čiapku, ale ja pobežím v šatke. Ak bude voda a budete mať na sebe čím viac vecí, tým väčšia zima Vám bude a ak aj voda nebude, nie je vhodné prehrievať svaly, a keďže väčšina si tam príde zamakať, určite sa v kopcoch zapotí."

Pitný režim

"Čo sa týka občerstvenia – neberiem si nič, lebo všade okolo bude dosť snehu . Treba si určite priniesť aj dobrú náladu a to čo ste doteraz nenatrénovali už nenatrénujete, lebo výkon závisí od dlhodobej systematickej prípravy. Vidíme sa v Jasnej."

My Petrovi Žiškovi a všetkým účastníkom držíme palce a vzdávame hold odvahe a odhodlaniu.

 

Tím Sportrysy.sk

Zdroj: blog.spartan-race.cz

Októbrový výber

Mohlo by vás zaujímať

17. október 2016

Pozvánka: Fjällräven Polar - expedícia tvojho života!

Máš rád sneh, nespútané dobrodružstvo a chceš spať pod polárnou žiarou? Pozývame ťa na prednášku spojenú s premietaním dňa 21.10.2016 v Poprade, v predajni Sportrysy (pri OBI) s Petrom Hollým, prvým Slovákom, ktorý sa zúčastnil expedície Fjällräven Polar 2014. Navyše získaš 12% zľavu na nákup Fjällräven produktov.

13. október 2016

Re-Kånken, štýlový batoh z recyklovaných pet flašiek

Batoh Fjällräven Kånken nie je na trhu žiadnou novinkou. Práve naopak, svojím originálnym designom si po celom svete získava priaznivcov už desaťročia. Tentokrát sa koncept batohu Kånken dočkal prevratnej zmeny. Nie v designe, ten je naďalej typický „kånkenovský“. Ale v materiáli, z ktorého sa vyrába.

Ďalšie články z magazínu

mammut_jesen2016