Malý horský Kvadratlon v Slovenskom raji

Malý horský Kvadratlon v Slovenskom raji

Aj tento rok sa uskutočnil v poradí už 20. ročník unikátneho horského preteku zloženého zo štyroch zaujímavých disciplín, určený pre horolezcov, plavcov, skialpinistov, horských bežcov, cyklistov či triatlonistov. 

Stalo sa tradíciou, že prvú augustovú sobotu sa uskutočnil už 20. jubilejný ročník Kvadratlonu v Slovenskom raji. Preteky pozostávajúce zo štyroch disciplín preverujú všestrannosť každého účastníka. Po preplávaní vodnej nádrže Palcmanská Maša s dĺžkou 800 metrov nastupuje cyklistická trať v teréne lesov Slovenského raja s dĺžkou 35 až 50 kilometrov. Trasa sa rok od roku mení a na viacerých miestach sa človek zamotáva v spleti neznačených lesných cestičiek. Výhodu majú domáci pretekári, ktorí poznajú aspoň niektoré časti trasy a vedia na aké stúpanie, či klesanie sa majú pripraviť. Trasa býva značená po celej dĺžke na všetkých možných aj nemožných odbočkách, križovatkách a "srnčích chodníčkoch". Aj napriek tomu si niektorí pretekári v rýchlych zjazdoch nevšimnú šípky kreslené sprejom na zemi a stromoch. 

Po cyklistike, ktorá preverí nielen kondíciu, ale aj manuálnu zručnosť pri oprave defektu, ktorý nie je ničím výnimočným, prichádza na rad beh. Beh v teréne dáva po predchádzajúcich disciplínach zabrať. Beží sa značenými chodníkmi v rozmedzí 15 až 20 kilometrov s cieľom na Tomášovskom výhľade, (po iné roky aj v Stratenej) kde prebehla posledná, štvrtá disciplína, lezenie. Lezie sa štýlom Top rope, kde je každý pretekár istený zhora zaveseným lanom. Tri cesty -  obtiažnosť 4, 5 a 6 už začínajú znevýhodňovať triatlonistov, nelezcov a zároveň dávajú možnosť lezcom na lepšie umiestnenie v celkovom poradí. Celé preteky sa nesú v rodinnej atmosfére v kruhu známych a kamarátov. Počet pretekárov málokedy presiahne tridsiatku, no od zavedenia štafiet, kde sa disciplíny rozdeľujú medzi dvoch až štyroch pretekárov, počet družstiev stúpa. Preteky sú v dnešnej dobe výnimočné tým, že sa neplatí žiadne štartovné a aj napriek tomu účastníci dostanú cieľový guláš, tričko, diplom a vecnú cenu. Bez pomoci sponzorov, účasti dobrovoľníkov na trati a „občerstvovačkách“ ako aj dokonale zvládnutej organizácii celého podujatia, by sme len ťažko mohli spomínať na útrapy, ale aj radosti jubilejného dvadsiateho ročníka Kvadratlonu v Slovenskom Raji.

Novembrový výber

Mohlo by vás zaujímať

10. november 2017

Skialpové novinky - lyže 2017/18

Hľadáš touringové lyže vhodné do každých podmienok? Skialp sezóna 2017/18 prináša novinky, ktoré ťa nenechajú sedieť doma.

8. november 2017

Skialpové novinky - touringové viazania 2017/18

Po predstavení skialpových lyží na sezónu 2017/18 vám prinášame horúce novinky aj osvedčenú klasiku v oblasti skialpových viazaní. Minimalistické a superľahké, robustné aj pohodlné. Stačí si vybrať.

Ďalšie články z magazínu

Vernostný program