Kúpa skialpinistickej výstroje

Kúpa skialpinistickej výstroje

Dnes pár rád ako si zadovážiť výstroj pre skialpinizmus – skitouring. Pre väčšinu z nás sa stáva pevnejšia a tuhšia výstroj nevyhnutná hlavne smerom nadol. Je pre Vás technický zjazd "na plný plyn" v horskom teréne zmyslom celodennej túry? Uvažujete o univerzálnej výstroji „na vlek, aj na túru“ alebo máte skialp-pretekárske ambície?

Tak ako sa „zrýchlil život okolo nás“, zrýchlil sa aj vývoj a preteky u výrobcov skialpových lyží o čo najdokonalejší produkt, a to aj v katogórii skialp vybavenia. Hlavné časti výstroje – skialpové lyže, skialp viazanie a skialp topánky, majú spoločné tri smery vývoja, pre tri hlavné prúdy užívateľov:

  1. Pretekári – „Cena mi nevadí, nech som najrýchlejší v chotári...“. Skutočne nádherné „kúsky“ s dych vyrážajúcou hmotnosťou a cenou. Lyže majú minimalizované šírky viazanie maximálne odľahčenú konštrukciu, čo platí aj pre topánky, ktoré sú aj prispôsobené na veľmi rýchle prepínanie funkcií výstup – zjazd. Trochu problém je, že konštruktéri predpokladajú, že aj hmotnosť užívateľa je „pretekárska“. Tak ak ste leto neprežili v aktívnom pohybe, skôr by som (hlavne u lyží) volili čosi ťažšie a tuhšie (limit cca nad 90 kg). Tiež netreba mať ilúzie o životnosti (opäť hlavne lyže).
  2. Skialpinisti – radosť z výstupu aj zjazdu v neupravenom teréne. Najväčšia skupina, najširšia ponuka. Tu sú možnosti širokého výberu, kde tí, čo obľubujú viac dlhšie prechody prihliadajú viac na hmotnosť výstroja a tí, čo používajú jedno vybavenie na túry aj na lyžovanie na zjazdovke, majú možnosť voľby trochu ťažšej výstroje, ale s veľmi dobrými jazdnými vlastnosťami aj na upravených ľadových zjazdovkách.
  3. Freeride Skitouring – veľkou rýchlosťou nadol aj z miest, kde žiadna lanovka nepremáva. Široké „lopaty“ či „dva snowboardy“( máme aj „deliteľný“ snowboard umožňujúci výstup) na nohách a „koberce“ nalepené na sklznici – hlavne sa nadol nebrzdí. Rôznorodé tvary širokých lyží nad 90 mm v strede viazania s vysokými vypínacími silami, čo najväčšia stabilita pri vysokých rýchlostiach a pri rôznych kvalitách snehu – to sú hlavné potreby tejto cieľovej skupiny.

Skialpové lyže

Začnime pri lyžiach. Pravidlá skialpinistických súťaží povoľujú minimálnu šírku lyže 62 mm a dĺžku 160 cm (aby si pretekárska špička nedávala na nohy detské klzky), ale už aj tieto rozmery vyžadujú pri zjazdoch skutočné majstrovstvo. Ako sme už spomenuli – nič pre „mocnejších“ a šetrnejších.

Od začiatku 90-tych rokov minulého storočia sa objavujú na lyžiarskych svahoch kratšie lyže s výrazne rozšírenou špicou a pätou, ktoré umožňujú „krájanie – carving“ oblúkov s malým rádiusom.

Od začiatku majú tieto lyže zaujímavé vlastnosti aj pre jazdu v neupravenom teréne a postupom času sa terénna „špeciálka“ rozšírila aj v strede lyže. Side cut sú šírky lyže (špička-stred-päta) a rádius je polomer oblúku, ku ktorému možno priložiť lyžu hranou (pre terén cca 15-25m).

Rocker je v lyžiarskej terminológii štyri roky „stará“ novinka, ktorá znamená „pridvihnutie“ časti lyže ešte pred ohnutím v špičke (môže byť aj v zadnej časti twintipovej lyže s ohnutou pätou). Technológia uľahčuje „nasadzovanie“ oblúkov. Tiež vylepšuje jazdné vlastnosti v neupravenom teréne.

V zásade plocha lyže uľahčuje „plávanie“ v mäkšom snehu, väčšia šírka však znamená ťažšie postavenie „na hranu“ na tvrdých podkladoch . Čím dlhšia lyža, tým lepšie „vedenie“ pri vysokej rýchlosti, ale aj väčšie nároky na lyžiarske umenie užívateľa.Čím tuhšia lyža, tým menej vibrácií na tvrdom podklade a lepšie vedenie pri vysokej rýchlosti, ale väčšie nároky na silu užívateľa. Hmotnosť lyže veľmi obecne: u ľahších lyží s kvalitným jadrom treba očakávať vyššiu cenu, nízka váha plus nízka cena – pravdepodobne lacná konštrukcia, ktorá nezaručí žiadne jazdné vlastnosti, ale pre začiatočníkov, čo sa nebudú z hory príliš ponáhľať dolu „na pivko“, stačí.

U univerzáliek „jeden pár na všetko“, treba voliť väčšiu hmotnosť, pretože pri lyžovaní na upravených často zľadovatelých zjazdovkách je lyža viac namáhaná.

Naše tipy pre väčšinu záujemcov o skialpové lyže:

  1. Šírka lyže 75 mm a viac „podľa chuti“, ale nad 90 mm v strede sa nahor „zapotíš“.
  2. Dĺžka lyže- čím ťažší, vyšší a rýchlejší jazdec, tým väčšia. Pomôže informácia, v akých dĺžkach sa lyža vyrába. Výrobca najdlhšiu lyžu (pre pánov) určuje pre jazdcov „nad 100" (kg, nie rokov), a podľa toho sa možno zorientovať.
  3. Kto sa bude „na pivko“ ponáhľať, berie dlhšie lyže. Znalci sa so šírkou a dĺžkou „nepárajú“ a nezastavia sa pred ničím.

Skialpové lyžiarky

Lyžiarky pre skialp neboli donedávna veľkým problémom. Niekoľko výrobcov, ustálené formy, malé zmeny... Dnes je všetko ináč. Veľký výber, noví výrobcovia a materiály, dobré vlastnosti, ale topánka musí „sadnúť“. Radíme preto: Ak nemám osvedčeného favorita, treba skúšať. Najlepšie tam, kde mi topánku nechajú skúšať aj dlhšiu dobu doma, s tým, že ju môžem do určitého času vrátiť do predajne a kde je široký výber od viacerých producentov. Ani to však nemusí stačiť a niekedy topánky tlačia, či odierajú až po prvom použití. Dobrý obchod Vám pomôže aj v takomto prípade – prichádza na rad tvarovaná stielka, niekedy aj v kombinácii s termotvarovaním plastového skeletu lyžiarky. Novým trendom v tejto oblasti sú lyžiarky Fischer Vacuum, ktoré sú už priamo na tvarovanie skeletu Vacuplast určené.

K zníženiu hmotnosti lyžiarok už niekoľko rokov prispieva „thermofit“ vnútorná papučka. Musíme však upozorniť, že priedušnosť pri takomto type papučky mierne poklesne. S veľkosťou topánok by to nemali preháňať tí, ktorí chcú vychutnávať zjazdy a potrebujú dobrú súhru a prenos sily z nôh na lyže. Nezabúdajte, že vnútorné papučky lyžiarok sa ešte usadia a veľkosť topánky sa zvýši cca o 5 mm. Ak ste to s veľkosťou „prehnali“ a po čase zistíte, že sú lyžiarky veľké a chodidlo v nich pláva, dobrý predajca vám problém vyrieši volume reducerom – platničkou pod vnútornú stielku.

Kompatibilita skialpovej topánky a viazania

Problém kompatibility skialpovej topánky – viazania nastáva, ak volíte najľahší systém viazania dynafit, musíte mať lyžiarku týmto systémom vybavenú. Pozor ak používate skialp lyžiarku aj v bežnom viazaní pre zjazdové lyžovanie. Buď zvolíte model lyžiarky, ktorý umožňuje výmenu vibram podrážky za priloženú lyžiarkovú podrážku podľa normy DIN ISO 9523, alebo si necháte preskúšať upnutie v odbornom servise.

Skialpové viazanie

Viazania pre skialpinizmus sú dvoch konštrukcií – oddelená špica a päta (TLT skialpové viazania) alebo „dosková“ konštrukcia skialpového viazania, kde spája špicu a pätu doska alebo kovový profil.

Oddelená špica a päta je vylepšovaný patent Rakúšana Fritza Barthela, ktorý ho vynašiel a zostrojil v roku 1980. Viazania tohto typu sú hmotnostne neprekonateľné, vyžadujú však lyžiarku s adaptérom a niektorí skúsení polemizujú s vypínacím systémom. Jazdci, ktorí viazanie doťahujú „na doraz“, jazdia na tomto systéme aj veľmi ťažké zjazdy a v pretekárskom športe iný systém nenájdete. Doskové viazania zaostávajú hmotnostne, plus je ale všesmerné vypínanie a presný prenos síl na lyžu.

Pozor na freeride skialpové viazania, ktoré sú určené hlavne na šialene rýchlu cestu nadol, vysokú mechanickú odolnosť a vypínacie systémy musia tolerovať skoky a značné vibrácie. Hmotnosť viazania a „ergonómia“ výstupu stoja bokom.

Montáž skialpového viazania by sa mala zveriť profíkom a pri nákupe skialpového setu lyže + viazanie má byť v cene.

 

S pozdravom: Hore zdar!

Váš Sportrysy.sk tím.

Článok publikovaný v časopise Krásy Slovenska

Januárový výber

Mohlo by vás zaujímať

19. január 2017

Ortovox Andermatt Jacket

Radšej jazdíš off-piste? Je plávanie proti prúdu tvojím mottom? Potom 2L ANDERMATT JACKET z línie SWISSWOOL BLACK je určená práve pre teba. Je iná ako všetky ostatné freeride bundy, no zároveň spĺňa všetky požiadavky na extrémnu funkčnosť

9. január 2017

Ortovox Haute Route

Nemecká spoločnosť ORTOVOX je známa predovšetkým ako značka lavínových bezpečnostných produktov, ktoré sú rokmi preverené, a sú celosvetovo uznávané pre svoju spoľahlivosť a dobrú životnosť. Postupne pridala do svojej ponuky batohy a sofistikované oblečenie zo 100% ovčej vlny. Aj napriek povestnej nemeckej serióznosti sú jednotlivé série oblečenia i batohov farebne výstredné s nádychom zmyslu pre humor.

Ďalšie články z magazínu

mountain_addiction