Kúpa back country výstroja na bežecké lyžovanie

Kúpa back country výstroja na bežecké lyžovanie

Slobodný pohyb zimnou prírodou, radosť zo sklzu, adrenalín pri zjazdoch. Väčšina čitateľov vie, o čom hovorím. Sme krajinou s  dlhoročnou tradíciou zimnej lyžiarskej turistiky. Žiaľ za posledné  dve desaťročia sme  sa na  Slovensku stretli s nezáujmom väčšiny obchodov s turistickými a športovými potrebami zaoberať sa seriózne vhodným výstrojom. Určite má na tom podiel aj vrtkavosť zimných podmienok.

Dovolím si aj preto  trochu viac o trende a novinkách vo výstroji, ktorý bežecké lyžovanie v neupravenom teréne (tiež back country – BC, X-country či crosscountry) v posledných rokoch zaznamenalo.

Výhody BC lyžovania

Podľa mňa je BC lyžovanie „návratom ku koreňom“ (slobodný výstup a zjazd). Voľná päta, húževnatosť jadra lyže, oceľová hrana, vodivosť vďaka kvalitnej mikroporéznej sklznici dávajú skúsenému lyžiarovi zbraň aj do ťažších terénov vo výstupe i zjazde a pre všetkých ostatných bezpečný, ľahko ovládateľný, tolerantný prostriedok pre pohyb v bežeckej stope aj mimo nej. Hmotnosť, cena a sklz favorizuje BC výbavičku oproti skialpu.

Začiatky backcountry bežiek na Slovensku

V čase mojej aktívnej skialpinistickej pretekárskej kariéry sme sa pred 25-timi rokmi stretli v Dolomitoch na otvorených pretekoch skialpinistov a „horských bežkárov“, ktorí sa  obyčajne zúčastňovali seriálu pretekov „Gara“ oddelene na iných miestach. Používali úzke lyže s hranou, bežkárske palice omotané v 2/3 páskou, či obväzom. Boli nám trochu na smiech. Pri výstupe boli o čosi rýchlejší a my sme sa tešili ako ich „popreskakujeme“ v zjazde. Ale chyba. Zjazd viedol strmým, dlhým, úzkym priesekom a v kombinácii s ťažkým mokrým snehom bol tvrdým orieškom. Nie však pre konkurentov na „bežkách“. Tí svoje „čudné“ palice použili medzi nohami ako brzdu, a spôsobom „na ježíbabu“, nám to natreli  aj v zjazde.

Vývoj backcountry výstroje

Vývoj BC výstroje sa uberá podobne ako v celej lyžiarsko-outdoorovej „branži“ – znižovanie hmotnosti a zvyšovanie komfortu. Začnem backcountry lyžami: šírky na špičke od 54 mm, kde sa dá pohodlne využiť nájdená strojom upravená stopa; až po 90 mm, čo už zdatne konkuruje skialpom. Môžeme si vyberať podľa lyžiarskej zručnosti a miesta najčastejšieho použitia. Čím je lyža širšia, tým viac sa dá pre našu hmotnosť skrátiť a ľahšie ovládať v zjazdoch aj vďaka carvingovému krojeniu. Bude lepšie „niesť“ v prašane, ale pri výstupoch a kĺzaní kladie väčší odpor. Odrazová zóna lyží je riešená lisovaným – pozitívnym alebo frézovaným – negatívnym protišmykom. Vyrábajú sa aj vo verzii voskovacej, kde musí byť odrazová zóna "opracovaná a namazaná" užívateľom, čo  vyžaduje značnú skúsenosť a voskovací arzenál alebo časté používanie stúpacích pásov na bežky.

Backcountry lyže s protišmykom

V bežkárskom športe sledujeme príklon k lyžiam s protišmykmi, ktoré sú menej náročné na prípravu pred použitím. Protišmykové zóny sú lepšie prepracované ako v minulosti, dokonca sa objavujú aj pri pretekárskych modeloch bežiek, ktoré sa nasadzujú na problémové snehy. Na dlhšej BC túre oceníte, že nie je potrebné lyžu premazávať v teréne pri zmene kvality snehu.

Stúpacie pásy na bežky

Pri BC lyžiach je možné, a často aj najpohodlnejšie, použitie nalepovacích stúpacích pásov, ktoré niekedy pri hrebeňovkách v zjazdoch ani nezlepíte. Dobre ošetrený tuhým voskom alebo voskovacím roztokom navoskovaný pás je dobrá brzda v strmých „krkahájoch“.

Spreje a vosky na bežky

Protišmyky sa impregnujú špeciálnym sprejom, sklzové zóny sklzovými voskami rôznej konzistencie a o odrazovej zóne klasickej „voskovačky“ som sa už zmienil.

Backcountry viazania na bežky

Viazania pre BC obuv sa vyrábajú podobne ako u tradičných bežiek v normách NNN, SNS a NN75. Viazanie je však masívnejšie a širšie. Zabezpečí sa tým väčšia stabilita pri zjazdoch a to sa samozrejme prenáša cez konštrukciu podrážky aj k charakteristike BC topánok – sú oproti klasickým stabilnejšie. Ich zvršková časť má potom podobnú konštrukciu ako bežkárska obuv strednej triedy, ale pre modely do náročnejších terénov a nižších teplôt je viac vystužená a tepelne izolovaná. Posledné modelové rady sa nezaobídu bez integrovanej kamaše, ktorá prekrýva šnurovanie. Klasická koža ako materiál pre BC obuv je obľúbená v severských krajinách v spojení s normou podrážky NN75. Krásna klasika, ale aj cena je potom „nórska“. Pre pevninskú Európu sa používajú umelé materiály a normy NNN a SNS.

Palice na bežky

Palice je vhodné použiť minimálne klasické bežkárske so širším tanierom, ale hodia sa aj dvojdielne skladačky s „nordic“ úchopom.

Výrobcovia backcountry bežeckej výstroje

Teraz čosi o výrobcoch. Topánky a lyže BC ponúkajú takmer všetci producenti klasickej „bežkáriny“. U nás, v predajniach sportrysy.sk nájdete takmer celý sortiment BC lyží od českého Sportenu a chuťovky lyží, topánok a viazaní od Salomonu, FischeruRossignolu.

Novinky v BC vývoji

Zaujímavý je nový koncept Fischer Offtrack – čo je prechod medzi klasickým a BC výstrojom. Určený je pre začiatočníkov, použiteľný v stope aj nenáročnom „off“ teréne. Obuv je síce masívnejšia, ale na podrážke klasickej NNN normy a pomerne úzku lyžu možno značne skrátiť vďaka použitiu kvalitného jadra.

Pre porovnanie: offtrack lyža pre 80 kg adepta 179 cm pri šírke na špici 62 mm ; BC lyža so špicom 59 mm- 200 cm a  pri špičke 78 mm je to 190 cm.

 

Ostáva mi už len pozdrav na záver: SKOL a vidíme sa v horách!

Autor: Peter Lichý

Článok publikovaný v časopise Krásy Slovenska

 

Tím Sportrysy.sk

 

Januárový výber

Mohlo by vás zaujímať

19. január 2017

Ortovox Andermatt Jacket

Radšej jazdíš off-piste? Je plávanie proti prúdu tvojím mottom? Potom 2L ANDERMATT JACKET z línie SWISSWOOL BLACK je určená práve pre teba. Je iná ako všetky ostatné freeride bundy, no zároveň spĺňa všetky požiadavky na extrémnu funkčnosť

9. január 2017

Ortovox Haute Route

Nemecká spoločnosť ORTOVOX je známa predovšetkým ako značka lavínových bezpečnostných produktov, ktoré sú rokmi preverené, a sú celosvetovo uznávané pre svoju spoľahlivosť a dobrú životnosť. Postupne pridala do svojej ponuky batohy a sofistikované oblečenie zo 100% ovčej vlny. Aj napriek povestnej nemeckej serióznosti sú jednotlivé série oblečenia i batohov farebne výstredné s nádychom zmyslu pre humor.

Ďalšie články z magazínu

mountain_addiction