15. ročník Memoriálu Vlada Tatarku so spomienkou na Peťa Šperku

15. ročník Memoriálu Vlada Tatarku so spomienkou na Peťa Šperku

Kto to bol Vlado Tatarka, a čo všetko spravil pre horolezeckú komunitu netreba vysvetľovať. Podobne je to s Peťom Šperkom. Gipsyho a Ujca, ako týchto dvoch nezabudnuteľných horalov volali, spája okrem lásky k horám ešte čosi špeciálne. Mená týchto dvoch tatranských velikánov sa opäť spojili pod hlavičkou medzinárodných pretekov horských služieb. 

“ Tohtoročné preteky sú aj o našom ďalšom kamarátovi. Sú o Petrovi Šperkovi, profesionálnom záchranárovi HZS, ktorý bol iniciátorom a lídrom týchto pretekov. Sú o športovcovi, ktorý nás spolu s kamarátom Antonom Dobešom navždy opustil v základom tábore pod Nanga Parbatom, po zákernom teroristickom útoku.”

Po Peťovi prebral organizáciu pretekov pod svoje krídla vynikajúci záchranár a horský nosič Edo “Kuro” Lipták.

Hoci sa jedná o preteky horských záchranných služieb, súťažiacimi nie sú tímy, ako by sa mohlo zdať, ale jednotlivci. Tí sa v rámci pretekov musia popasovať s niekoľkými disciplínami:

  • Lezenie v ľade s horným istením
  • Lezenie v skale s horným istením
  • Kros - meraný úsek na pásoch (výšľap 400m, zjazd 375m)
  • Obrovský slalom bez saní

Hromadný štart začína v sobotu 2.4. o  8:30 na parkovisku na  Bielej vode. Trasa ďalej pokračuje v smere  Dolina Bielej Vody Kežmarskej – Veľká Zmrzlá dolina – Baranie sedlo - Malá studená dolina – Filmársky žľab – Lomnické sedlo - Skalnatá dolina  s cieľom v Tatranskej Lomnici. Víťazom sa stáva pretekár s najnižším priemerným umiestnením z jednotlivých disciplín. Naviac, celú trasu v dĺžke 21 km s prevýšením 2100 m musia pretekári zvládnuť v časovom limite. Ten sa v závislosti na  kategórii pohybuje od 6 do 7 hodín.

viac informácii:http://www.hzs.sk/memorial-vlada-tatarku

Horám zdar a držíme palce!

Májový výber

Mohlo by vás zaujímať

26. máj 2017

Beh na Chatu pri Zelenom plese

S podporou Športrysy sa v sobotu 10.6.2017 uskutoční v poradí už dvanásty ročník behu na Chatu pri Zelenom plese. Nepremeškajte príležitosť zasúťažiť si v nádhernom prostredí Vysokých Tatier. 

24. máj 2017

Recenzia - Petzl Grigri+

Tento rok prichádza spoločnosť Petzl s inováciou vlajkovej lode medzi istiacimi pomôckami Grigri a posúva úroveň bezpečnosti o level vyššie. My sme mali možnosť túto novinku pre vás otestovať v reálnych podmienkach.

Ďalšie články z magazínu

Beh na horách