15. ročník Memoriálu Vlada Tatarku so spomienkou na Peťa Šperku

15. ročník Memoriálu Vlada Tatarku so spomienkou na Peťa Šperku

Kto to bol Vlado Tatarka, a čo všetko spravil pre horolezeckú komunitu netreba vysvetľovať. Podobne je to s Peťom Šperkom. Gipsyho a Ujca, ako týchto dvoch nezabudnuteľných horalov volali, spája okrem lásky k horám ešte čosi špeciálne. Mená týchto dvoch tatranských velikánov sa opäť spojili pod hlavičkou medzinárodných pretekov horských služieb. 

“ Tohtoročné preteky sú aj o našom ďalšom kamarátovi. Sú o Petrovi Šperkovi, profesionálnom záchranárovi HZS, ktorý bol iniciátorom a lídrom týchto pretekov. Sú o športovcovi, ktorý nás spolu s kamarátom Antonom Dobešom navždy opustil v základom tábore pod Nanga Parbatom, po zákernom teroristickom útoku.”

Po Peťovi prebral organizáciu pretekov pod svoje krídla vynikajúci záchranár a horský nosič Edo “Kuro” Lipták.

Hoci sa jedná o preteky horských záchranných služieb, súťažiacimi nie sú tímy, ako by sa mohlo zdať, ale jednotlivci. Tí sa v rámci pretekov musia popasovať s niekoľkými disciplínami:

  • Lezenie v ľade s horným istením
  • Lezenie v skale s horným istením
  • Kros - meraný úsek na pásoch (výšľap 400m, zjazd 375m)
  • Obrovský slalom bez saní

Hromadný štart začína v sobotu 2.4. o  8:30 na parkovisku na  Bielej vode. Trasa ďalej pokračuje v smere  Dolina Bielej Vody Kežmarskej – Veľká Zmrzlá dolina – Baranie sedlo - Malá studená dolina – Filmársky žľab – Lomnické sedlo - Skalnatá dolina  s cieľom v Tatranskej Lomnici. Víťazom sa stáva pretekár s najnižším priemerným umiestnením z jednotlivých disciplín. Naviac, celú trasu v dĺžke 21 km s prevýšením 2100 m musia pretekári zvládnuť v časovom limite. Ten sa v závislosti na  kategórii pohybuje od 6 do 7 hodín.

viac informácii:http://www.hzs.sk/memorial-vlada-tatarku

Horám zdar a držíme palce!

Októbrový výber

Mohlo by vás zaujímať

17. október 2016

Pozvánka: Fjällräven Polar - expedícia tvojho života!

Máš rád sneh, nespútané dobrodružstvo a chceš spať pod polárnou žiarou? Pozývame ťa na prednášku spojenú s premietaním dňa 21.10.2016 v Poprade, v predajni Sportrysy (pri OBI) s Petrom Hollým, prvým Slovákom, ktorý sa zúčastnil expedície Fjällräven Polar 2014. Navyše získaš 12% zľavu na nákup Fjällräven produktov.

13. október 2016

Re-Kånken, štýlový batoh z recyklovaných pet flašiek

Batoh Fjällräven Kånken nie je na trhu žiadnou novinkou. Práve naopak, svojím originálnym designom si po celom svete získava priaznivcov už desaťročia. Tentokrát sa koncept batohu Kånken dočkal prevratnej zmeny. Nie v designe, ten je naďalej typický „kånkenovský“. Ale v materiáli, z ktorého sa vyrába.

Ďalšie články z magazínu

mammut_jesen2016