15. ročník Memoriálu Vlada Tatarku so spomienkou na Peťa Šperku

15. ročník Memoriálu Vlada Tatarku so spomienkou na Peťa Šperku

Kto to bol Vlado Tatarka, a čo všetko spravil pre horolezeckú komunitu netreba vysvetľovať. Podobne je to s Peťom Šperkom. Gipsyho a Ujca, ako týchto dvoch nezabudnuteľných horalov volali, spája okrem lásky k horám ešte čosi špeciálne. Mená týchto dvoch tatranských velikánov sa opäť spojili pod hlavičkou medzinárodných pretekov horských služieb. 

“ Tohtoročné preteky sú aj o našom ďalšom kamarátovi. Sú o Petrovi Šperkovi, profesionálnom záchranárovi HZS, ktorý bol iniciátorom a lídrom týchto pretekov. Sú o športovcovi, ktorý nás spolu s kamarátom Antonom Dobešom navždy opustil v základom tábore pod Nanga Parbatom, po zákernom teroristickom útoku.”

Po Peťovi prebral organizáciu pretekov pod svoje krídla vynikajúci záchranár a horský nosič Edo “Kuro” Lipták.

Hoci sa jedná o preteky horských záchranných služieb, súťažiacimi nie sú tímy, ako by sa mohlo zdať, ale jednotlivci. Tí sa v rámci pretekov musia popasovať s niekoľkými disciplínami:

  • Lezenie v ľade s horným istením
  • Lezenie v skale s horným istením
  • Kros - meraný úsek na pásoch (výšľap 400m, zjazd 375m)
  • Obrovský slalom bez saní

Hromadný štart začína v sobotu 2.4. o  8:30 na parkovisku na  Bielej vode. Trasa ďalej pokračuje v smere  Dolina Bielej Vody Kežmarskej – Veľká Zmrzlá dolina – Baranie sedlo - Malá studená dolina – Filmársky žľab – Lomnické sedlo - Skalnatá dolina  s cieľom v Tatranskej Lomnici. Víťazom sa stáva pretekár s najnižším priemerným umiestnením z jednotlivých disciplín. Naviac, celú trasu v dĺžke 21 km s prevýšením 2100 m musia pretekári zvládnuť v časovom limite. Ten sa v závislosti na  kategórii pohybuje od 6 do 7 hodín.

viac informácii:http://www.hzs.sk/memorial-vlada-tatarku

Horám zdar a držíme palce!

Januárový výber

Mohlo by vás zaujímať

19. január 2017

Ortovox Andermatt Jacket

Radšej jazdíš off-piste? Je plávanie proti prúdu tvojím mottom? Potom 2L ANDERMATT JACKET z línie SWISSWOOL BLACK je určená práve pre teba. Je iná ako všetky ostatné freeride bundy, no zároveň spĺňa všetky požiadavky na extrémnu funkčnosť

9. január 2017

Ortovox Haute Route

Nemecká spoločnosť ORTOVOX je známa predovšetkým ako značka lavínových bezpečnostných produktov, ktoré sú rokmi preverené, a sú celosvetovo uznávané pre svoju spoľahlivosť a dobrú životnosť. Postupne pridala do svojej ponuky batohy a sofistikované oblečenie zo 100% ovčej vlny. Aj napriek povestnej nemeckej serióznosti sú jednotlivé série oblečenia i batohov farebne výstredné s nádychom zmyslu pre humor.

Ďalšie články z magazínu

mountain_addiction