15. ročník Memoriálu Vlada Tatarku so spomienkou na Peťa Šperku

15. ročník Memoriálu Vlada Tatarku so spomienkou na Peťa Šperku

Kto to bol Vlado Tatarka, a čo všetko spravil pre horolezeckú komunitu netreba vysvetľovať. Podobne je to s Peťom Šperkom. Gipsyho a Ujca, ako týchto dvoch nezabudnuteľných horalov volali, spája okrem lásky k horám ešte čosi špeciálne. Mená týchto dvoch tatranských velikánov sa opäť spojili pod hlavičkou medzinárodných pretekov horských služieb. 

“ Tohtoročné preteky sú aj o našom ďalšom kamarátovi. Sú o Petrovi Šperkovi, profesionálnom záchranárovi HZS, ktorý bol iniciátorom a lídrom týchto pretekov. Sú o športovcovi, ktorý nás spolu s kamarátom Antonom Dobešom navždy opustil v základom tábore pod Nanga Parbatom, po zákernom teroristickom útoku.”

Po Peťovi prebral organizáciu pretekov pod svoje krídla vynikajúci záchranár a horský nosič Edo “Kuro” Lipták.

Hoci sa jedná o preteky horských záchranných služieb, súťažiacimi nie sú tímy, ako by sa mohlo zdať, ale jednotlivci. Tí sa v rámci pretekov musia popasovať s niekoľkými disciplínami:

  • Lezenie v ľade s horným istením
  • Lezenie v skale s horným istením
  • Kros - meraný úsek na pásoch (výšľap 400m, zjazd 375m)
  • Obrovský slalom bez saní

Hromadný štart začína v sobotu 2.4. o  8:30 na parkovisku na  Bielej vode. Trasa ďalej pokračuje v smere  Dolina Bielej Vody Kežmarskej – Veľká Zmrzlá dolina – Baranie sedlo - Malá studená dolina – Filmársky žľab – Lomnické sedlo - Skalnatá dolina  s cieľom v Tatranskej Lomnici. Víťazom sa stáva pretekár s najnižším priemerným umiestnením z jednotlivých disciplín. Naviac, celú trasu v dĺžke 21 km s prevýšením 2100 m musia pretekári zvládnuť v časovom limite. Ten sa v závislosti na  kategórii pohybuje od 6 do 7 hodín.

viac informácii:http://www.hzs.sk/memorial-vlada-tatarku

Horám zdar a držíme palce!

Júnový výber

Mohlo by vás zaujímať

20. jún 2017

FAQ - SUP

Často kladené otázky a odpovede SUP paddle boardy.

19. jún 2017

Ako si správne vybrať SUP

Aktuálny a neustále rastúci trend sú nafukovacie SUP paddle boardy, ktoré zbalíte spolu s rozkladacím pádlom a pumpou do puzdra približne s váhou 10 kg. Jazdu na SUP si môže vychutnať skoro každý, nemusíte byť skúsení ani výnimočne nadaní. Jednoducho nafúknete, postavíte sa na dosku a začnete pádlovať. 

Ďalšie články z magazínu